• Mysrester

    Ber du dina nattgäster ta med lakan?

    Vad tycker ni? Är det ok eller "taskigt" att be sina nattgäster ta med egna lakan om de ska sova över.

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2009-05-14 20:08
    Jag ska förklara varför jag frågar.

    Min anledning är att jag det kommer en stor familj på besök, de ska låna två sängar + två madrasser i ca fyra dagar, jag har ingen tvättmaskin utan får gå till tvättstugan som har usla torkskåp, Vi bor tre trappor upp utan hiss, foglossning + småbarn och tycker att det är nog med all tvätt vi redan har.
    Var jag taskig som bad dem ta med lakan?

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2009-05-14 20:16
    Det är första gången i mitt liv jag ber gäster att ta med lakan. Jag har aldrig brytt mig tidigare. Men denna gång känns allt så annorlunda.

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2009-05-14 20:23
    De ska åka bil hit.

    Nu får jag ruskigt dåligt samvete, hade det redan innan jag frågade, men jag kände att jag skulle haka upp mig på allt jobb efter besöket istället för att njuta av besöket. det var svårt nog att fråga. Jag kanske ska prata med dem och säga att de inte behöver ta med lakan trots allt... Fan, vad svårt sånt här är. Man vill ju vara gästvänlig liksom. :-/

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2009-05-14 20:34
    Ville bara tillägga att jag INTE skulle be en tjejpolare på besök nån enstaka natt att ta med lakan. Det har jag aldrig gjort, och kommer aldrig att göra. Herregud, som yngre sov man ju hos varann ideligen efter långa partynätter mm. Nu gäller det en familj på 6 pers, och situationen är något annorlunda.

    Haha vilken respons det blev på tråden... Att det var så hett ämne... ett par jävla lakan!

  • Svar på tråden Ber du dina nattgäster ta med lakan?
  • mrsjonte

    Det är tycker jag helt ok att be gäste ta med sängkläder

  • Kinne79

    Nej det gör jag inte, men tycker inte det är ett dugg konstigt om jag måste ta med mig när jag sover borta.

  • susannemalmö

    Det är ganska konstigt, vad skulle anledningen vara? Lakan tar ju jättestor plats i resväskan, där kan man stoppa roligare saker.

  • snarret

    Har man inte lakan så det räcker är det väl vettigt, men annars tycker jag det är rätt konstigt.

  • fam kaos
    susannemalmö skrev 2009-05-14 19:57:32 följande:
    Det är ganska konstigt, vad skulle anledningen vara? Lakan tar ju jättestor plats i resväskan, där kan man stoppa roligare saker.
    "Vad skulle anledningen vara?" Eh ja, att de man sover över hos inte har några lakan över kanske?
  • Reglementet

    Ja, de kan ta med vin till mig istället, lakan kan jag låna ut.

  • Reglementet

    Har inte de flesta lakan?

  • Tecken

    Nej, jag har ju tvättmaskin. Tycker själv inte om att behöva släpa med mig lakan - känns som man ska bo på vandrarhem.

Svar på tråden Ber du dina nattgäster ta med lakan?