• Tess the mess

    Vad är typisk 90-talsmat för dig?

    Jag ska ha en tjejmiddag med tema 90-tal och behöver inspiration och tips med maten. Vad är typisk 90-talsmat för dig? Och dessert?

  • Svar på tråden Vad är typisk 90-talsmat för dig?
  • spöke

    Fru waran skrev 2009-05-20 18:54:15 följande:


    taco
    tänkte exakt samma
  • musli

    Pizza och kebab/kebab-rulle...


    Äntligen har nummer två fastnat!!!!!!!
  • Bonanza

    Typiskt 90-tal för mig är stekt kycklingfilé med ost i skåror. Till det pommes och sås. Eller lövbiff, pommes och bea. Eller räkor, baguette och vitt vin.

  • Miss Lau

    Tänkte också på tacos

    Och kanske wok.

  • Tjatte

    Tacos var det första jag tänkte på! Vi åt ofta Gino till efterrätt på 90-talet.

  • Bonanza

    Fast det äts nog mer tacos nu än då. Tänk bara på alla varianter som finns nu. Tacos kan man ju äta vilken kväll som helst, att det säger just 90-tal håller jag inte med om.

    Inte för att mina förslag var så bra, jag menar mer att just tacos kanske inte är så jätterätt?

  • spöke
    Bonanza skrev 2009-05-20 18:59:26 följande:
    Fast det äts nog mer tacos nu än då. Tänk bara på alla varianter som finns nu. Tacos kan man ju äta vilken kväll som helst, att det säger just 90-tal håller jag inte med om. Inte för att mina förslag var så bra, jag menar mer att just tacos kanske inte är så jätterätt?
    Fast det var ju på 90-talet som tacos slog igenom i Sverige. Alla skulle äta det till fredagsmyset.
  • Bonanza
    spöke skrev 2009-05-20 19:00:18 följande:
    Fast det var ju på 90-talet som tacos slog igenom i Sverige. Alla skulle äta det till fredagsmyset.
    Jo, men det äter man ju sjukt ofta även idag. Det är ju som att säga att pizza är typiskt 80-tal, eftersom det var då det slog igenom.
Svar på tråden Vad är typisk 90-talsmat för dig?