Frågor om mat på långflyg
Ni flyger väl via Chigago eller New York om ni ska tilL LV? Som någon annan skrev så serveras ofta mat på långflygningar och ofta får man välja mellan två alternativ också.Tror absolut inte du behöver ta med något till sonen heller ,det brukar vara väldigt bra service ,speciellt till barn.
De flesta bolag tar inte betalt för mat eller dryck på atlantflygningen men te x Iclandair gör det.De har också mycket enklare matservering.
Däremot har jag en varning om ni nu skulle råka flyga med samma bolag som vi gjorde till Las Vegas för 2 år sedan. Vi flög SAS till Chigago (och det var toppen, bra mat och mycket ,alternativ att välja mellan osv.jättebra) och sedan vidare med United Airlines och det flyget var riktigt uselt ur matsynpunkt.
Det är ca 4 timmars flygtid och de hade absolut inget vettigt man kunde köpa och äta .
Hem flög vi American Airlines från Las Vegas till Chigago och det var precis lika illa. Väldigt konstigt sammansatta matpaket med typ chips och bulle och kall korv med festis till.Då tog paketen dessutom slut innan alla hade fått chans att köpa!
Atlantflygningen var jättebra den gången också!
Las Vegas var f. ö underbart