inte värd en barnFörsäkring!!!
Alltså, jag blir galen på alla dessa försäkringar som anser att våra barn inte är värda att försäkra. Det är mycket snack om diskriminering överallt, men att anse att ett barn som föds förtidigt inte är värd en försökring är väl endå mer diskriminering än något annat?
Försäkringsbolaget säger tekniskt sätt att ett prematurt barn inte är värd en försäkring, för att risken är för stor att dom kommer få betala. När Aron är 5½ år så kan vi få försöka försäkra honom igen.
Visst jag visste att försäkringsbolaget var dumma i huvudet men det känns väl endå som att de ska finnas där när man behöver hjälp, inte vända ryggen för att risken är för stor?
De flesta som försäkrar sina barn kommer troligtvis aldrig ens behöva försäkringen, men vi som har större chans att behöva pengar ifall våra barn lider av någon sjukdom, vi kommer inte få några pengar eller något stöd. Är det verkligen så det ska vara?
Där chansen är liten att pengar kommer behövas, dom stöttar försäkringsbolagen fullt, men där chansen är större att pengar kommer behövas, dom skiter dom i.
GAAAH! Blir galen på alla dessa försäkringar!! Finns det NÅGON bra försäkrings som struntar i att barnet är prematur!?