
-
-
Svar på tråden hur stor är risken att bli gravid om man har samlag endast en gång under ägglossning?
-
Om du tajmar det perfekt så är risken mellan 50 och 20 procent beroende på hur gammal du är. Men egentligen är det bara statistik.
Låt oss säga så här: om du har oskyddat sex vid tiden för ägglossning eller strax före och inte vill bli gravid så ska du gå och köpa dagenefterpiller på apoteket! -
Så blev våran första till.
-
men det är inte lika stor risk som om jag skulle ha gjort det flera gånger va?
-
Anonym (sex) skrev 2009-06-02 22:06:16 följande:
men det är inte lika stor risk som om jag skulle ha gjort det flera gånger va?Jo. Det räcker att ha sex en gång under ägglossningen. Du har större risk att bli gravid om du har sex kvällen innan ägglossning EN gång jämfört med om du har sex fyra gånger dagen efter ägglossning.
Spermier på plats i slida/livmoder när ägget släpper = risk att bli gravid.
Så dra inte på det - köp ett dagenefterpiller om det är mindre än tre dygn sedan (har för mig att det är tre dygn - fråga på apoteket) du hade sex, annars kan du bara vänta tills din mens är beräknad att komma och testa dig om den är annorlunda än den brukar vara. -
oj. . jo jag hade det idag tror jag, ägglossning ,. och sex i går kväll.
trodde det var långt till eventuell lossning men jag hade ju fel!