Du måste logga in för att svara i en tråd.

  • Anonym (rådvill)

    Erektionspump?

    Min man har pga sjukdom fått svårt att få stånd. Möjligtvis blir penisen lite större när han blir upphetsad men han får inget riktigt stånd. Han har testat viagra men han tyckte inte att det gav så bra effekt. Hur som helst så har vi läst lite om erektionspumpar. Funkar de? Vad har ni för erfarenheter?

  • Svar på tråden Erektionspump?
  • Anonym (rådvill)

    ingen som har testat?

  • Anonym (rådvill)

    är det verkligen ingen som har testat!

  • Anonym

    Viagra är tusen gånger bättre än en erektionspump, sådana där pumpar är mest en gammal bluff.

  • Anonym (rådvill)

    Fast viagra funkade inte. Han har diabetes och då fungerar viagra sämre.

  • Anonym

    Har provat en för ett par år sedan då sexlivet inte funkade för mej och jag nästan bara fick stånd vi onani. Den funkade rätt kasst eftersom stånde man pumpa upp försvann direkt när man släppte på vaccumet i pumpen...

  • Anonym (pumpare)

    Jag har använt en sådan utan att ha erektionsstörningar, för att ståndet ska hålla längre (till exempel i gruppsex). För mig har det funkat jättebra, det händer aldrig nu för tiden att jag slaknar mitt i akten (det kunde tidigare hända när jag hållit på väldigt länge). Dessutom har ståndet blivit obeskrivligt hårt.

    Det viktiga är att skaffa en pump med tryckmätare, annars är det nästan garanterat att man skadar sig och att det får motsatt effekt. Här i Sverige är det svårt att få tag i de bästa pumparna (Lapdist), den enda kvalitetspumpen jag hittat som säljs här är Dr Kaplan's.

    Jag vet inte vilket program som rekommenderas för erektionsstörningar, men grundregeln är att först köra ett par veckor med korta sessioner (4?5 min) med lågt tryck (2?5 Hg), och att sedan gradvis öka sessionernas längd (till kanske max 12?13 min) utan att öka trycket. Testa att köra ett sådant program (två sessioner/dag i två dagar, sedan vila en dag, sedan två dagars pumpning igen osv i rullande schema), och så lägger ni till en session alldeles innan ni ska till.

    Det kan ta någon vecka innan det ger resultat, men ta det lugnt och försiktigt så ska ni se att det förhoppningsvis hjälper. Och kom ihåg att man alltid ska avbryta om det gör det minsta ont ? gå aldrig över 5 Hg.

  • Anonym (rådvill)

    ok tack för svaren. Vi ska testa iallafall så får vi se vad som händer

  • Anonym (grrrr)
    Anonym (rådvill) skrev 2009-06-06 21:49:19 följande:

    Fast viagra funkade inte. Han har diabetes och då fungerar viagra sämre.


    Gammal bluff !!! du vet inte vad du pratar om,,,
  • Anonym (.)
    Anonym (grrrr) skrev 2017-08-31 15:17:33 följande:

    Gammal bluff !!! du vet inte vad du pratar om,,,


    8 år för sent! Sluta lyfta apgamla trådar
  • Anonym (4fun)

    Penis pumpar funkar jätte bra både för att få upp den ock för att få en större o och hårdare penis. dra ut blod och låta den svälla och låsa de inne med en penis ring kan han få en mycket hård och troligen större penis en va han brukar ha tillfälligt. 


     


    själv använd pump många gånger för att liva upp sexet och de kan ibland bli näst intill otäka skillnader när man ökar 2-3 cm i lägnd och 3-6 cm i tjocklek. 

Svar på tråden Erektionspump?