Tips på innehåll i godispåse för 4 åringar
jag ska ha kalas för min dotter nästa söndag och ville ha tips på vad man kan ha för innehåll i godispåsarna eller andra förslag? Kommer komma ca 18 barn så lite kräsen är jag hehe
jag ska ha kalas för min dotter nästa söndag och ville ha tips på vad man kan ha för innehåll i godispåsarna eller andra förslag? Kommer komma ca 18 barn så lite kräsen är jag hehe
Grejen är den att köper jag såpbubblor och pixieböcker så drar det iväg med pengar då de kommer ca 15 barn. Däremot tänkte jag inte göra en fiskedam utan jag har gjort små "presentboxar" där jag lagt ut dom på golvet sedan som dom får leta efter sin egen box med sitt namn på (Dom har tränat under året på dagis att känna igen och kunna sitt eget namn) och däri tänkte jag ge något litet som tex nått godis, dom är inte alls stora 76x76 mm .
Har ett bra tips för er som ska ha kalas snart. Men med lite färre barn än ts. Brukar själv bjuda lika många barn som barnet fyller år. Hursomhelst, var på IKEA (kungens kurva) och de säljer jätte fina gossedjur med havstema. Tror det var krabba, haj och två eller tre andra gossisar. Jättefina! Ganska stora så då skulle det inte bli mer än ett gossedjur per barn. Ingen godispåse alltså utan ¨bara¨ett gossedjur i klädnypan liksom. De var så billiga bara 29:- styck. Sedan kunde man titta på Hitta Nemo innan.......
Blev själv riktigt sugen och tyckte det var synd att inget av mina barn fyller snart. Skulle gå att göra till en jättekul grej av. Men de var lite för stora för att jag skulle bunkra.
bara en fråga.. ni som haft kalas för era barn redan, hur gjorde ni med osa-dagen? Sista dagen är idag och ca hälften har anmält om dom ska komma eller ej.. hur gör man om det stannar såhär? ska man räkna med dom som varken sagt ja eller nej?
hmm.. jag tror det blir lite dumleklubbor, vanliga klubbor, fiskar, bilar, och lite pappergodis.. inte alls mycket eftersom allt ska få plats i den lilla lådan
rodriiguez: Jag skull nog bara räkna med dem som svarat. Svårt det där! När sonen blev bjuden på kalas nyligen stod det att man skulle svara om man INTE kunde komma. Det tyckte jag var bra. Så ska jag skriva nästa gång. Då kan man räkna med att de som inte hört av sig kommer.
om man har deras mail, kan man maila då och fråga hur det blir? eller verkar de konstigt...
Hoppa över godiset i godispåsen. Vindruvor, physalis, russin, en bil (finns storpack med bilar för billig peng), en fin penna el dyl. Många 4 åringar äter inte godis än!!!
Ja nu såg jag ju att det bara var 2 som inte hade svarat om dom kommer eller ej så jag räknar med dom iaf, är ju ändå bara två. Dom andra som inte har svarat från klassen är barn som aldrig kommit på något kalas innan så jag räknar inte med dom.
Innehållet i påsarna har varierat lite för mig, brukar undvika godis (speciellt klubbor) så långt det går eftersom jag själv har svårt med det och förstår att alla föräldrar inte är så impad på massa godis till barnen. Jag serverar heller inget godis under kalaset, utan det blir oftast småkakor, bullar och glass med valfri topping åt barnen. Bakar även tårta men det brukar vara populärast hos de vuxna.
Sist dottern hade kalas (4år) blev det ett kinderägg, klistermärken, såpbubblor, en tablettask och liten ask med "mini smartis" i påsarna.
Jag delade ut godispåsarna när det var dags för barnen att åka hem, så får föräldrarna ändå lite kontroll intaget.
Hade även köpt såna plastpinnar man sätter fast ballongerna på så att alla barn fick välja en ballong att ta med sig hem (de jag vet har syskon hemma fick ta med en extra :))
Vi ska ha fyraårskalas om några veckor och sonen har önskat ett litet russinpaket, en liten ask smarties och några Schokobons i påsarna. Därutöver blir det blyertspennor med sudd i form av verktyg (han vill ha byggtema) och eventuellt såpbubblor.
Men det blir bara 4-5 barn plus mina två största, så det blir inte så dyrt ändå.
Och jag vet att de alla får äta godis på kalas.
Förra sommaren var sonen på 4 årskalas o då fick alla barnen ta ett paket av smällkaramelltyp som hängde i ett träd (när de skulle åka hem). Det var såpbubblor. Mycket uppskattat! (Glass med godis hade de redan ätit istället för tårta så det räckte med sötsaker. )