• Kima89

    Pco

    Vårflickan82:
    Jag försöker göra saker hela tiden som distraherar mig från allt barntänkande. Nu i veckan va min syster här emd sin 4 månaders lilla tjej och jag pyssla om henne hela tiden=) och sen nu har det ju vart massa midsomamrfirande så jag känner en lättnad över att jag inte lyckats tänka på det så mkt.
    Va helt besatt själv ett tag, men ja började min "botning" mot besttheten med att sluta räkna när jag skulle ha mens. Och nu har ja absolut ingen anning om när jag ska ha den. Bara på ett huk att det är 5 veckor från första mens dagen tills den ska komma igen. =)

  • Kima89
    jennyHI skrev 2009-06-22 09:00:20 följande:
    jag är väl lite äldre än er... 32 år gammal och fick diagnosen PCO förra året av en specialist. i år fick jag även diagnosen övergångs åldern och att jag var för gammal av en annan läkare som inte tror på att jag har PCO... jobbigt...
    Ung som "gammal" alltid roligt att folk vill hänga på. =)
    Det låter lite jobbigt. Och missvisande på ett sätt. Tycker att läkare ger fler och fler diagnosen PCO. Fast kanske inte ens är det egentligen. :S
  • Kima89
    Vårflickan84 skrev 2009-06-22 10:20:05 följande:
    aha smart det bästa är ju egentligen att sluta räkna. jag har lagt undan min almenacka som jag hade på skrivbordet. satt och räknande fram och tillbaka hela tiden. men nu är det ett minne blott! hoppas att det funkar... =)
    Hehe min har ja börjat ta fram nu. Men ja håller mig från att räkna. Folk undrar hur jag klarar av de. :P Men är man bestämd så går de.=)
    Allt känns lättare när man inte har den pressen att man måste räkna ut bim. Så ja brukar säga i slutet av månaden typ:P ehehe
  • Kima89
    Vårflickan84 skrev 2009-06-22 13:39:45 följande:
    jag har också tänkt pp det där att man hör fler som har PCO... kan det stämma?
    Ja börjar faktiskt tro detta.. Känns som att läkarna säger så för att bli av med en..:S hmm
  • Kima89
    bambiii skrev 2009-06-22 14:56:54 följande:
    jag läste någonstans på nån hemsida om pco att var 5 kvinna föds med det .. :/
    Ja det läste jag med.. Jag googlede PCO och hitta många sidor men inte många som var bra. :S
  • Kima89

    Miraklet09:
    Detta låter som en helt fantastisk resa trots allt. Jag har inte gett upp hoppet Bara lagt det lite på hyllan vill gå ner 10 kilo. Men detta hindrar inte mig från att ha det lite skönt ialla fall=)

    Fast måste erkännaa att jag gav upp helt och hålet första veckan jag hade fått reda på detta, jag tog på mig skulden och tyckte ja var värdelös.
    Detta besked kom rätt oläglig.Fel timing.
    Hade precis slutat med Antdepp.. OCh kände mig lite vilsen men det är bra nu och nu i efter hand så när man tänkt igenom allt med PCO och allt som rör det så vågar man(jag själv ialla fall) prata om det och ställa frågor.. Vi fick erbjudande om att komma tillbaka i oktober om vi inte blitt med barn själva. Och det tyckte jag var något uppiggande. Och då blev de lite som en spark i baken.

    Så just nu håller ja på för fullt att gå ner i vikt. Har ingen våg. Men ja kör på måttbandet:)

    Lycka till med dottern=)
    OCh tack för din lilla histora. Allt visar på att alla får sin chans nån gång=)

  • Kima89

    Miraklet09:
    Jag bor ju i varberg och har hört att dom har en av sveriges bästa sjukvård(har inte bott här så länge) Och när jag var där på akuten för magsmärtor, så hitta dom inget fel på mig. Men dom ville gå till botten med det och skickade mig till gyn. De va då ja fickr eda på att ja har PCO.
    Fick inte svar på varför ja hade ont. Men fick reda på en annan sak som underlättar nu.=)
    Tack=)
    krama

  • Kima89
    bambiii skrev 2009-06-22 19:16:40 följande:
    fick även höra det av min läkare blev helt chockad för det är rätt många ju =/. han sa så till mig att du har nog haft detta enda sen du gick in i puberteten utan att veta om det .. men jag hade turen och blev gravid utan hjälp medel men jag håller tummarna för dom som försöker.. men tycker att var 5 kvinna är väldigt mycket han sa även att får man en flicka så är det troligt att även hon får Pco =/
    Jo, det känns som att de är lite för många. Men om nu var 5 kvinna har det. Så kan inte alla ha lite för mkt vikt.
    De sa min läkare. Att de beror oftast på att man har lite för mycket vikt.
    :S Hoppas jag blir gravid snart med. Snart en månadsen ja fick reda på detta. Om itne 2 veckorsen :S Hmm. Håller verkligen tummarna för ALLA bebis görare där ut.
    Jo, vet att de är ärftligt. Men att de e så stor risk visste jag inte.
  • Kima89

    Miraklet09:
    Jo halland är bäst=)
    Har inte fått så bra mottagande någon annanstans.
    Har vart lite här och där i svergie:P
    Allt från akuten till att hålla handen:P
    Men måste faktiskt säga att Drottning Silvias Barn-och Ungdomssjukhus i GBG är de absolut bästa för barnen.
    Visstades där mkt som liten ända upp tills jag blev 18:)
    Var bor du just nu då??

  • Kima89
    Miraklet09 skrev 2009-06-22 21:51:15 följande:
    jag bor i tråkiga hålan värnamo dem som vägrade ge oss hjälp med barnlöshetenen bm på föräldraträffen (besöket på förlossningen) sa till en blivande mamma att hon inte kunde vara gravid, för det syntes verkligen inte på henne, vem f.n säger så   Ja skulle lappat till henne om ja vågat alltså.. ja mår skit att ja ska föda på detta skit stället, hoppas att jag befinner mig i halmstad så ja slipper åka, men bara synd om maken då, för han måste fixa skjuts eller ta tåget på flera timmar dit, och vem vet om han hinner då.. lite orättvist tänka så.. men hatar detta sjukhuset här
    Okej:S Sjuk bm..
    Hade blivit hel galen.
    Jo ja skulle nog lappat te henne med=)
    Ja då förstår ja att du itne vill föda där.
    Jo jag förstår dig i ditt tänkande.
    Så sätt e d synd om mannen, men du ska ändå känna att du verkligen vill föda ditt barn var du än är.=)
Svar på tråden Pco