Hur lång tid tog de för er?
Ni som har PCO, med vilken hjälp blev ni gravida? och hur länge försökte ni?
Ni som har PCO, med vilken hjälp blev ni gravida? och hur länge försökte ni?
fick pergotime och andra kuren blev jag gravid. innan hade vi försökt ca 1 år utan hjälp.
På tredje kuren, but still nothing..
(syftar på pergo om jag va otydlig!)
Me mig vart de + på 11 kuren
fick du ägglossning varje gång? jag har nu ätit en dos dubbel och fick ej ägg denna gång men för ett år sen fick jag ett ägg som blev min son.
Första gången blev vi gravida på tredje försöket och denna gången har jag precis plussat efter andra försöket!!
jag började med första kuren, då var jag ovetandes gravid redan och fick ma. Åt ett par kurer till och blev gravid igen i höstas, igen ett ma. Efter att ha blivit skrapad nu i februari åt jag en till kur och blev gravid igen. Är nu på ingången av v 11. Om det lyckas nu borde det vara på kur nr 6. Sen vi började bebisverkstad har det gått 4 och ett halvt år.
2½ år... fick Provera efter 2 år men fick sluta direkt då jag mådde skit av dom... ca 4-5 månader senare blev jag gravid på egen hand.
ett år med pergo, sen pergo + proverasprutor 2-3 gånger, kommer inte riktigt ihåg. Sen kom lilla tuva till oss! När vi skulle försöka med barn nummer 2, (fyra år efter första) blav jag gravid direkt, några veckor efter p-piller stopp. Härligt!
vi försökte med pergotime både enkel, dubbel och trippel dos utan någon effekt och när det inte fungerade fick vi en remiss till Sophiahemmet (fertilitetscentrum) och där fick vi testa puregonsprutor. På första försöket där fick vi till två äggblåsor som resulterade i våra tvillingar som nu är två månader :)
Totalt så höll vi på med behandling i ca 8 månader från att jag hade konstaterat PCO (men det tog ju ett tag innan man insåg det...)
Sjukvården verkar kräva att man är lite envis, så var det!
För oss tog det nästan två år från det att vi började.....ett år med Pergotime och det var på kur 8 (trippel) som det äntligen tog sig....då åt jag dessutom Metformin och gick på akupunktur.
fler som har historier att dela med sig av?? *nyfiken*
Vi försökte med Pergo -enkel, dubbel o trippeldos - utan resultat men gick direkt vidare med Puregonsprutor (30dagar) vilket resulterade i 32 äggblåsor och därmed "akut" IVF. De hann plocka ägg men inget återförande pga överstimulering - 3 mån senare gjordes FET och vi har idag en liten grabb på 1 år! Totalt sett försökte vi 1,5år - när vi väl fick hjälp så gick det fort! Gick till privat specialist.
Försökte i 2 år åt 3 kurer pergotime och blev gravid
Vi försökte i 15 månader, och hann med två missfall i vecka 5 innan det blev + igen (är i vecka 10 nu och hoppas på att det går bra denna gång). För mig har det räckt med bara Metformin för få ägglossning.