Inlägg från: High Heel Bitch |Visa alla inlägg
  • High Heel Bitch

    Dator till 7-åring?

    Det låter inte som en bra idé..

  • High Heel Bitch
    c0ol skrev 2009-06-21 15:10:40 följande:
    High Heel Bitch skrev 2009-06-21 15:08:53 följande: Varför inte?
    Inte något bra för en 7-åring att sitta vid en dator, det lär nog inte bara handla om 5 minuter. Finns ju bättre saker att göra, att vara stillasittande är inte det bästa varken för barn eller vuxna. Varför inte hitta på mer kreativa saker istället.
  • High Heel Bitch
    c0ol skrev 2009-06-21 15:16:31 följande:
    High Heel Bitch skrev 2009-06-21 15:12:36 följande: Man kan vara väldigt kreativ vid en dator, och bara för att man har en dator så innebär det inte att det blir det enda man gör, det är ju upp till dig som förälder att sätta gränser och se till att barnen aktiverar sig på flera olika sätt.
    Men det är lätt hänt att det skulle bli för långa stunder. Sen får man ju tycka som man vill. Jag tycker man kan använda tiden till bättre saker det finns andra grejer de kan leka med. Har aldrig förstått heller när föräldrar sätter sina barn framför tv:n bara för att de ska slippa hitta på något med dem. Varken för mycket tv eller data är bra. Det är heller inte bra för ögonen att sitta framför en dator.
  • High Heel Bitch
    idiblon skrev 2009-06-21 15:23:21 följande:
    Ja, vad sitter du här och tjafsar för, då? Finns väl bättre saker att göra?
    Absolut jag slant bara förbi
  • High Heel Bitch
    c0ol skrev 2009-06-21 15:43:25 följande:
    High Heel Bitch skrev 2009-06-21 15:19:19 följande: Att det inte skulle vara bra för ögonen finns det inget bevis för, och som sagt det är upp till föräldern att se till att man även gör andra saker.
    Tycker det känns ganska självklart att man kan få såna problem om man stirrar för mycket på en bildskärm.
  • High Heel Bitch
    Manchester skrev 2009-06-21 16:37:55 följande:
    High Heel Bitch skrev 2009-06-21 16:33:59 följande: Finns ju många som i sina yrken sitter framför datorn nästan hela dagen. De verkar klara sig rätt bra. Därmed inte sagt att barn ska sitta vid datorn åtta timmar om dagen, men just ögonen skulle nog inte ta skada. Dessutom måste väl vetenskapliga/medicinska undersökningar ändå väga _lite_ tyngre än vad du "tycker känns ganska självklart".
    Många får just såna problem, vad kan det bero på då?
  • High Heel Bitch
    Dynamic skrev 2009-06-21 16:50:40 följande:
    Allt det handlar om CRT-skärmsproblem, då förstår jag bättre Idag så använder ju nästan inge crt, och en bärbar är ju bara platt.
    Det handlar inte om dem!!
Svar på tråden Dator till 7-åring?