• Froststar

    Korkad sambo

    roise2 skrev 2009-07-09 10:52:05 följande:
    TS är väl inte anonym?Annars har du en mycket träffsäker signatur, för det var väldigt hårda och kalla ord du fällde till TS.
    Nej, hon är inte anonym. Jag var nog inte tydlig där men undrar hur TS sambo skulle reagerat om hon visar honom sina inlägg? Plus alla andra i hennes umgängeskrets.

    Vad är det för varma känslor jag skulle hysa för TS menar du? Och varför?

    Hårda och kalla ord? Tycker jag inte, sanna ord däremot, ja!
  • Froststar

    Anonym (solig) skrev 2009-07-09 11:33:41 följande:


    Ser i din pres. att du inte har några barn.Det är alltid lätt att uttala sig om nåt man inte har en aning om va?"Man hittar alltid eskimåersom är beredda att tala omför dom som bor i Kongo hur man bäststår ut med hettan"Jojo!
    Jooohooo, godmorgon på dig. Måste jag ha egna barn för att veta hur man behandlar och inte behandlar barn? Räcker inte sunt förnuft långt längre? Hellre sunt förnuft än att man först skaffar barn och sedan intar en verklighetsfrånvarande attityd.

    Du vet ju ingenting om mig, du vet inte om jag haft barn, om jag haft bonusbarn, om jag har bonusbarn, hur många barn jag har runt mig, om jag träffar ledsna barn som har elaka styvmödrar, etc. Så det skadar inte att tänka lite innan man börjar skriva märkliga liknelser. Kanske en eskimå bättre vet hur man står ut med hettan för att han har varit tvungen att göra det när han bodde i Kongo tidigare. Och han led säkert mer av hettan än vad afrikanerna själv gör så han kanske hittade på sådana knep som afrikanerna aldrig tänkt på för att deras referensramar är så olika eskimåns.
  • Froststar

    OK, jag vet varför det var borttaget, det var om anonymitet. Så jag utelämnar den biten och här kommer inlägget utan den biten.

    Jag har minst ett par saker att säga dig och sedan kan du spy hur mycket du vill, precis som du skrivit i TS.

    1. Jag tycker väldigt, väldigt synd om din sambos barn. Stackars barn som behöver stå ut med någon med en sådan attityd som din. Stackaren försöker bounda, frågar om du vill följa med och du går på som en satkärring.
    2. Jag tycker väldigt, väldigt synd om din sambo. Han engagerar sig, gör NÅGOT med sina barn men du går på som en satkärring för att någon vågar göra NÅGOT som inte hennes majestät har godkänt.
    3. Jag tycker väldigt, väldigt synd om ert gemensamma barn. Istället för att det skapas en samhörighets- och familjekänsla i ert hem så gör du ALLT i din makt för att tydligt visa vilket barn som är vems och helst gnida in att din sambos barn egentligen inte hör hemma hos er.

    Du skriver att det "är minerad mark" att prata om sambons barn. Ja men HERREGUD, är du förvånad???? Det är inte jag. Jag är bara förvånad att din sambo fortfarande, överhuvudtaget, vill prata med dig om någonting ALLS.

    Problemet bottnar nog i det här (citerar dig): "dels för att jag känner sådan avsky mot barnets existens och sätt att vara,". Du verkar vara en av de där elaka styvmorsorna som egentligen inte vill ha en kille med barn men blir ihop med en sådan ändå bara för att med tiden försöka få bort hans barn sedan tidigare ur hans liv.

    Därmed är mitt kreativa förslag som följer:
    Be din sambo att dumpa dig och att han själv tar hand om båda barnen. Så kan du ägna minst 10 år av ditt liv åt att växa upp och lära dig lite ödmjukhet och vänlighet. En liten kurs i hur man uttrycker sig hade inte heller skadat, så kanske du kan låta bli att skriva att du "spyr" på folk.

  • Froststar
    Reglementet skrev 2009-07-09 13:04:57 följande:
    Du var inte ens där. Din sambo är förälder, han kan bestämma.Jag har förstått att du helst skulle se att bonusbarnet försvann helt? Dog?
    Kan inte bli tydligare än inlägg 248 , skrivet av TS:

    "Dagen kommer då "bonusen" slutar komma hem till oss och visst kommer det bli bättre, det håller jag med om"
  • Froststar
    roise2 skrev 2009-07-09 14:07:15 följande:
    Börjar likna trakasserier av TS set här?
    På vilket sätt? Det är ju henne jag citerar, det är inte jag som hittar på.

    Däremot tycker jag att du verkar trakassera mig pga att mina åsikter står i kontrast till dina. Acceptera det, det är ett öppet forum.

    Jag kan också anmäla inlägg men jag gör inte det bara för att dess innehåll inte passar mig.
Svar på tråden Korkad sambo