Inlägg från: Thaleya |Visa alla inlägg
  • Thaleya

    Ord vi säger i olika delar av Sverige

    Minifer skrev 2009-07-03 00:23:14 följande:
    Hotta: Kasta, slänga (skånska) Hurves (?) som i jag hurves: Frysa (norrländska) Lide: "lite" på skånska, används dock som mycket. "Det där vad lide kul!" = Det där var jättekul Ballen:röven (skånska igen) Jag är Lundensare men talar inte skånska, använder dock uttrycken eftersom jag är uppväxt med dem, det förvirrar många när man är norröver, hehe
    Åh då förstår jag, jag har alltid sagt Ballen som en pungkula. visste inte att det kunde vara annat om man bortser från hästballe - då är det stor penis.

    Iaf så var jag i Thailand där jag träffade en småbarnsfamilj, min kompis har en tröja det står The Happy Fisherman på och en bild där det står en fiskare och blir avsugen av en fisk i vattnet. Iaf så utbrister en av ungarna i barnfamiljen, mamma mamma fisken suger på balle!

    jag förstod inget då man helt klart såg pungkulorna utanför munnen.
  • Thaleya
    Falumamman skrev 2009-07-04 19:23:56 följande:
    att få kli = att man irriterar sig på någon
    haha vad roligt, jag trodde man sa att få kli när man fått en könssjukdom. Bor i Jämtland.
  • Thaleya
    lingonben skrev 2009-07-05 02:06:08 följande:
    mula kan också betyda "dö" .. iaf i Sthlm
    och översatt från de gamla maffiafimerna :)
Svar på tråden Ord vi säger i olika delar av Sverige