Tror någon matar min katt!!
Du kan ju alltid påpeka att om de matar din katt är de också ansvariga för den och måste ta hand om den i övrigt, detta har jag djurskyddsinspektörer upplyst mej om.
"Observera! Om du matar katten är den ditt ansvar!
Enligt förarbetena till djurskyddslagen blir du djurhållare när du matar en herrelös katt eller tar in den för natten. Då blir du också skyldig att sköta den, dvs ge den mat och tillsyn dagligen, ge den veterinärvård vid behov mm. När man väl har blivit djurhållare är det för sent att sluta mata katten, då gör man sig skyldig till djurplågeri. Har du hamnat i denna situation, vänj dig vid tanken att ha katt och ta katten till veterinären för översyn och kastrering/sterilisering, eller för avlivning om du inte vill ha den längre."
Källa:
www.lillaedet.se/default.asp&menutree=2173.2536&toplinkname=Milj%C3%B6&menuheading=Milj%C3%B6&mainpage=templates/06.asp?sida=2465