• Tingli

    hur bli av med myror å tvestjärtar?

    vi har precis flyttat till radhus. och på vår uteplats kryllar de av svarta myror...hur sjutton blir man av med dom? nån som har nått bra tips?
    vi har även en hel del tvestjärtar...kan man få bort dom med?

  • Svar på tråden hur bli av med myror å tvestjärtar?
  • vivianne

    Myrr tar i alla fall död på myrorna men man kanske vill vara försiktig med att strö gift om man har små barn som springer omkring... Ett tips är att lyfta på de stenplattor som myrorna verkar ha bosatt sig under, strö på Myrr och sedan lägga tillbaka plattan. Både myrdödareffektivt och barnsäkert. Inomhus har jag använt lite barnvänligare Myrr myrdosor - små burkar med gift som myrorna går in i, får på sig, traskar ned i boet med och delar med sig av till alla sina små vänner så att hela stacken dör! De kostar en del men funkar jättebra och går säkert att ha ute också.

    Annars har jag läst att man kan lägga pet-flaskor med sockerlösning (utan kork såklart) långt bort från altanen så förflyttar sig myrorna till detta utmärkta matställe istället.

    Tvestjärtar har jag tyvärr ingen erfarenhet. Bara myror. I mängder.

  • Tingli
    vivianne skrev 2009-07-05 09:19:29 följande:
    Myrr tar i alla fall död på myrorna men man kanske vill vara försiktig med att strö gift om man har små barn som springer omkring... Ett tips är att lyfta på de stenplattor som myrorna verkar ha bosatt sig under, strö på Myrr och sedan lägga tillbaka plattan. Både myrdödareffektivt och barnsäkert. Inomhus har jag använt lite barnvänligare Myrr myrdosor - små burkar med gift som myrorna går in i, får på sig, traskar ned i boet med och delar med sig av till alla sina små vänner så att hela stacken dör! De kostar en del men funkar jättebra och går säkert att ha ute också. Annars har jag läst att man kan lägga pet-flaskor med sockerlösning (utan kork såklart) långt bort från altanen så förflyttar sig myrorna till detta utmärkta matställe istället. Tvestjärtar har jag tyvärr ingen erfarenhet. Bara myror. I mängder.
    ja de där med gift vill jag helst undvika då barnen springer där mycket..och även katten. men finns de ingen annan lösning på problemet får man väl ta till de
  • Tingli
    vivianne skrev 2009-07-05 09:27:29 följande:
    Men köp myrdosorna då - de är jättebra och "petsäkra" för barn och katter. Dyrare bara men myrfrihet är ju värt varenda krona! Måste väl funka ute också -gift som gift. www.bayergarden.dk/sv/produkter/skadedjur/myr...
    ja..de är ju tak å så över uteplatsen..hehe..nästan som inne då ju. ska nog ta å kolla på såna dosor.
  • 740tjejen

    Tvestjärtar ha rja nog tips till. :) ja brukar tejpa igen botten på tex hushållsrulle och lägga ut den de kryper in där när de börjar bli ljust ute och då tar du den och tejpar igen i andra änden och slänger den i soporna.

  • Buster78
    vivianne skrev 2009-07-05 09:19:29 följande:
    Myrr tar i alla fall död på myrorna men man kanske vill vara försiktig med att strö gift om man har små barn som springer omkring... Ett tips är att lyfta på de stenplattor som myrorna verkar ha bosatt sig under, strö på Myrr och sedan lägga tillbaka plattan. Både myrdödareffektivt och barnsäkert. Inomhus har jag använt lite barnvänligare Myrr myrdosor - små burkar med gift som myrorna går in i, får på sig, traskar ned i boet med och delar med sig av till alla sina små vänner så att hela stacken dör! De kostar en del men funkar jättebra och går säkert att ha ute också.Annars har jag läst att man kan lägga pet-flaskor med sockerlösning (utan kork såklart) långt bort från altanen så förflyttar sig myrorna till detta utmärkta matställe istället.Tvestjärtar har jag tyvärr ingen erfarenhet. Bara myror. I mängder.
    Myrr tar inte död på myror, myrr får myror att flytta sig bara!

    Använd antotal istället, det tar dom med ner i sitt bo och utrotar hela "familjen"
    det är oxå barn och djursäkert, och finns att köpa på granngården! mycket effektiv.

    ja utrota dom stora skogsmyrorna (stockamyror som vi kallar dom) som vi hade på vår tomt, strödde över en gång, två dar senare va hela bot utrotat!
  • Buster78

    tvetjärtar kan man göra fällor till, ta wellpapp, typ kartong med "vågor" i, lägg ut där du har som mest, dom gillar att krypa in i gångarna som "vågorna" gör. sen kan du lätt göra dig av med pappen med tvetjärtarna i!

    sen kan du även häla ut vitlökspulver, dom tycker inte om doften!
    i typ brevlådor kan du lägga i ett par klyftor så har du inga tvetjärtar i tidnigen på morgonen.

    Vi hade så mycket tvetjärtaratt vi ringde till anticemex. när pojken var några månader kunde haninte ligga på golvet, för dom kröp över honom, kläder man skulle ta på sig fick man skaka ur innan, sängkläderna med!
    Men när anticimex kom sa dom att dom nog aldrig sett så enormt mycket tvetjärtar runt ett hus någonsin!

  • Sirling

    Jag kan verkligen rekommendera myrdosor, det har funkat för oss två gånger på bara ett par dagar och det räcker gott att ställa ut en dosa, så det blir inte så farligt dyrt ändå.

  • Helle333

    Vuoluterä 84 skrev 2009-07-05 09:11:30 följande:


    vi har precis flyttat till radhus. och på vår uteplats kryllar de av svarta myror...hur sjutton blir man av med dom? nån som har nått bra tips?vi har även en hel del tvestjärtar...kan man få bort dom med?
    Myrr eller häll Fun light (ja saften) där myrorna är. De dör av Fun light.
  • Tingli

    jag ska ta å kontakta anticimex....vi har börjat hitta en del tvestjärtar inomhus. ex i kylskåpet, besticklådan osv......inge kul alls

  • Twid

    Myror Avskyr kanel! Trodde inte riktigt på det försän vi provade!

    Svärfar hade problem med flygmyror runt pool kanten, han strödde på kanel och redan dagen efter va dom borta!

    Så det är värt att prova iaf! Och så är det inte farligt för barnen och husdjuren!

  • Johans Pillerill

    Tvestjärtar finns inget bra medel mot. Effektivaste sättet att få bort dem är att bygga fällor och kallblodigt mörda dem sen :)

    Ex. rulla ihop en tidning och fukta den gärna lätt... Så kryper de in där... sen är det upp till dig att utrota dem :P Tipset med toarullen tror jag också på!

    Se även till att du inte har andra bra bostäder för dem medan du försöker få väck dem... Ta bort blomkrukor utanför huset, mattor utomhus o.s.v. tills de är borta.

    Jag tycker, liksom många andra, att du ska vända till till anticimex eller nomor ang myrorna... De kommer och sprutar bort dem på ett kick!

  • mamita64

    Prova med att hälla ca en dl fun light saft i myrboet.
    Detta gör att de dör.
    Jag har testat det själv och vet att det fungerar.

  • SuPe76
    mamita64 skrev 2009-07-20 12:57:16 följande:
    Prova med att hälla ca en dl fun light saft i myrboet. Detta gör att de dör. Jag har testat det själv och vet att det fungerar.
    det är inte själva funlight de dör av, utan att när man häller det på myrorna täpper man till deras andningsorgan, ergo dör de.

    har ingen länk till detta, men jag googlade tidigare om det, då jag med hörde det, som en orsak till att fun light inte skulle vara bra att dricka, för att man ju kan döda myror med det. tyckte det lät knepigt, att man fick sälja dryck som är myrgift, och jag fann mycket riktigt svar på hur det låg till. en parantes dock på frågan. till TS säger jag bara: myrr - dosa eller pulver. vi har använt båda (dosa inne, pulver ute) det är verkligen effektivt!
  • M C

    Vi eldade bort myrboet ute, på med tändvätska och *poff*
    Tvestjärtarna fick vi bort när vi drog på värmen. (ja, inne)

  • Tingli

    M C skrev 2009-08-29 23:31:30 följande:


    Vi eldade bort myrboet ute, på med tändvätska och *poff* Tvestjärtarna fick vi bort när vi drog på värmen. (ja, inne)
    haha...ena myrboet är precis vid husväggen...tror inte min sambo blir så glad om ajg får för mig att elda bort skiten

    vi har haft mysdosor..myrorna kommer tillbaka bara ändå.
Svar på tråden hur bli av med myror å tvestjärtar?