När ta bort bältesstol?
Hej!
Är det någon som vet när man kan ta bort ryggen från bilstolen samt när man kan ta bort kudden helt och hållet?
Hej!
Är det någon som vet när man kan ta bort ryggen från bilstolen samt när man kan ta bort kudden helt och hållet?
Det är längt vikt jag var ute efter
Min snart 8-åriga som har fått ta bort ryggen nu, men det känns osäkert.
Min 5-åring, som är lång tjatar men vi har sagt blankt nej till det eftersom jag inte har koll på det och tycker det är svårt att hitta info. om just det.
Tack
Ok. 135cm är innan man kan ta bort den helt.
Men att ta bort ryggen från kudden verkar inte finnas med på så många ställen.
Funderar på om den har en specifik säkerhet eftersom barnet ändå sitter frammåt eller om det mest handlar om att bältet ska sitta i rätt höjd?
Tacl ska kolla länken.
Han har så lång rygg, så bältet sitter rätt utan ryggen.
En sak får jagh inte ihop med filmen.
Nog satt bältet i rätt höjd på dockan med enbart kudde? HUR kunde den så lätt åka ur? Det borde ju gälla även vuxna att det är lätt att åka ur?
Vi har Britaxstolarna med djupa huvudskydd, så det blir ju ganska långt han lutar sig fram och då åker ju bältet lite på sne. *ryser*
Det är inte lätt. Just nu önskar jag att man inte åkte bil alls.
Nu har vi ryggen tillbaka.
Sonen vart besviken när vi föräldrar fattat det beslutet, men visade honom filmen det länkades till här och då bad han om att få den direkt.
Funderar lite på inlägget här ovan. Varför finns en maxvikt om den inte fyller någon funktion?
Jag vill tala om att när vår son var ca 9år gick det inte längre.
Han är en smal grabb utan minsta gram överskottsfett men höfterna breddades så pass att han fick riktigt ont av att sitta i stolen (kuddelen). Vi testade flera andra modeller men hittade ingen där måtten var tillräckligt breda.
Eftersom han har en insulinpump med en nål sittandes i det området vart det alldeles för grymt mot honom då den skavde runt och gjorde ont och vart infekterat.
Men vi har klarat oss utan olyckor och även axlarna breddades ju så han sitter ändå bra. Men det var VÄLDIGT svårt som förälder första tiden då han såg så pluttliten ut och dessa filmerna har spelas upp i mitt huvud många, många gånger.
Detta var väldigt svårt men vet inte vad vi annat kunde göra. Längden var inte riktigt framme, men han kommer aldrig bli särskillt lång och eftersom kroppen breddades kändes det som det mest rimliga alternativet.
Jag kom och tänka på den här tråden när jag letade efter filmerna utan att hitta dom.
Lillebror vill gärna sitta i sin stol men tjatet handlar där om att sitta fram. Han har fått det några gånger då han hade en period när han var ruskigt bilsjuk och hade en hemsk kräkfobi. Nu är han inte längre bilsjuk på det sättet och förstår inte varför han inte får sitta fram då han fått det ibland förut. Tänkte visa honom filmerna.
Tack
Vilken tur ni haft som hittat en kudde!
Vi har testat alla vi stött på men inte lyckats hitta någon som fungerar. Därimot är många kuddar stora på utsidan! Så det inte är möjligt att ha tre i bredd och ändå är de mer trånga innuti.
Tycker det är svårt att förstå tillverkarna faktiskt. De rek. att sitta upp till 12år är det va?
Våra barn är varken långa eller minsta mulliga, snarare för smala och att den äldsta inte kunde sitta längre i den? Han måste ha bredare höfter än genomsnittet för det är verkligen bäckenet som inte går att trycka ner.
Jag tycker detta med höfterna är VÄLDIGT svårt.
Har blivit helt galen på detta och stirrar mig tokig på varenda människa nuförtiden... Då har jag upptäckt att väldigt många vuxna inte heller har kropp för höftbältet!
Tycker det är så himla supersvårt!
Här där vi bor är det få barn som sitter i bilstol längre än ca 6-7år vilket jag tycker är konstigt. Vanlig kudde sitter för sjutton de flesta 4-åringar på!
t.o.m min yngsta som bara börjar 1:an har flera kompisar som sitter helt utan och de blir riktigt förnärmade när vi plockar fram extrastolar då de inte får åka i vår bil utan. han har endast EN kompis som sitter i en riktig stol och det är det största barnet i klassen.
Lyckligtvis, i detta fall har vår lilleman enormt svårt att skilljas från sina grejer så för honom spelar det ingen roll vad kompisarna säger för han ska ändå sitta i sin stol .
Men jag tycker det är rysligt svårt att förstå att det är så många som inte använder bilstolar. Varför? Samma människor har tidigare använt riktiga bra märkesstolar men helt plötsligt bara slutat använda dom! Varför ska de ligga i garaget och skrota?
Jobbigast tycker jag det är när vårt barn någon gång ska åka med någon av dessa kompisar då föräldrarna nästan skrattar när man kommer med bilstol.
Jag tror det kommer dröja länge innan han kan åka utan då han inte ens har några höfter och hoppas att han länge än inte ska förstå vad dessa småskratt och blickar betyder.