• flisan16

    frakta en lekstuga?

    Har nu hittat en lekstuga 3 mil härifrån som jag kanske ska köpa. Mitt problem är bara : hur fraktar man en monterad lekstuga på 2X3 meter?
    Den måste ju lyftas upp o fraktas så hur gör man det? Någon som har erfarenhet?

  • Svar på tråden frakta en lekstuga?
  • h8him

    Ett par långa spännband fästs runt lekstugan, golv till tak. Sen behöver man en traktor med gafflar som lyfter upp den. Efter det kör man den med släp och har en annan traktor som lyfter den på plats hemma i trädgården.

  • Horst

    Annars: Frakta den på ett traktorsläp. Efter en traktor då alltså. Det är faktiskt inte såå långt med 3 mil i traktor även om det tar ett tag.

  • HelVilda

    Finns ju sk bilsläp att hyra å det är väl att rekommendera. Vi samlade ihop en massa starka karlar som lyfte vår lekstuga med hjälp av spännband under lekstugan upp på släpet. Vi hade dock inte så lång bit att köra sedan. Andra gången vi flyttade vår lekstuga så stack vi in långa bärder (tjocka) å lyfte den på så vis upp på släpet. Vi flyttade nämnligen å lekstugan ville vi ju ha med oss
    Lycka till

  • Moniqe1979

    kolla om det finns något åkeri/företag med kranbil i ditt område och vad de skulle ta för att frakta den alternativt någon bonde med traktor släp elelr liknande, vanligt personbils släp kan gå omd et klarar vikten och är stort nog. har med polis eskort fraktat ett hus 5 meter brett och totalt 12 meter långtmen spcial byggde då släpet för just den transporten.

    släp konstruerade för att ttransportera en bil borde klara vikten av stugan, kan ni få in rejäla balkar under den och är ett par bitiga karlar så kan det tänkas att ni till och med rår att lyfta den "manuellt" så att säga.

  • flisan16

    Vi har nu fått hem lekstugan men det blev lite bökigt. Den står dock i vår trädgård nu o lilltjejan är överlycklig

  • Horst
    flisan16 skrev 2009-07-14 08:46:49 följande:
    Vi har nu fått hem lekstugan men det blev lite bökigt. Den står dock i vår trädgård nu o lilltjejan är överlycklig
    Grattis!
Svar på tråden frakta en lekstuga?