Inlägg från: peterhouse |Visa alla inlägg
  • peterhouse

    Hej igen!

    Sa att jag skulle skriva. Jag tycker att det är svårt att skriva i sådana tråd, det kommer upp nya frågor hela tiden. Men nu har det gått över 2 år sedan min dotter föddes död i vecka 41. Vi bor nära hennes grav så vi går förbi ganska ofta, men det är förstås för vår skull. Hon hoppas jag har det bra någon annanstans. Vi planterade smultron och hennes lillebror fick smaka dem i år och det var vackert.

    Jag får leva med min sorg under hela mitt liv, men jag känner nu att livet är mer än sorg och mörkret. Det hade jag svårt att tror under det första året. Hör gärna av er till mig.

    Jag är inte här varje dag men jag svarar gärna till ni pappor som saknar era barn. Bra tips är att ta kontakt med Spädbarnsfonden, en förening för folk som har förlorat barn,

    Kram

Svar på tråden Pappa fast inte på jorden