• miamman

    Liten bebis och dålig tillväxt sent i graviditeten...

    Hej alla! Skönt att läsa att man inte är ensam men ni andra har kommit så mycket lngre i era graviditeter än vad jag har, jag är nu i v 25+4 ich har tvillingar i magen. Tvåäggstvillingar varav den ena har alldeles för liten moderkaka och en tillväxthämning på minus 17 dagar , i % vet jag inte.
    Detta är mitt 12 IVF-försök, och det sista?, och jag vill ju hemst gärna att båda barnen ska överleva och vara friska. Jag har fått graviditetsdiabetes och båda barnen ligger i tvärläge, jag är inskriven på spec.MVC men önskar en akvariemage- så jag kan se hur de mår men det är ju omöjligt!Flört 
    Nu har jag bett om extra hjärtljudskoll och jag får komma på UL varannan vecka. Nästa vecka blir avgörande för om barnen ska stanna i magen eller förlösas-min förhoppning är ju att kunnna behålla dem i 10 v till men det kommer antagligen inte den lilla att klara- hur ska man göra så det blir bäst????
    Om någon fått lknadne besked och det har gått bra- skriv gärna!
     

Svar på tråden Liten bebis och dålig tillväxt sent i graviditeten...