Wimzan skrev 2009-07-23 12:07:45 följande:
Hej! Jag har läst en termin på socionomprogrammet men sökte personalvetare nu i sommar och kom in. Jag vet inte riktigt vad jag ska välja och är verkligen SÅÅ kluven. Jag ser så många för- och nackdelar med de båda. Socionom är mycket brett och allmänbildande men jag kan ändå inte släppa tanken på personalvetare. Jag har hört att det kan vara svårt att komma in på arbetsmarknaden som nyutexaminerad personalvetare... stämmer detta? Har bara en vecka på mig att ta mitt beslut men jag vet inte hur det ska gå till :S
Av vilken anledning vill du inte fortsätta med socionom?
Detta är vad jag hörde från min mammas väninna om de båda yrkena. Hon har läst snart tre år på personalvetare men funderade mycket på socionom först. Hon har jobbat inom kriminalvården/socialt arbete innan så hon har sett endel hur de arbetar osv.
Enligt henne så är personalvetare VÄLDIGT brett, du kan tex jobba inom både offentlig och privat sektor. Om du är intresserad av socialt arbete så kan du även som personalvetare/beteendevetare jobba inom det och kan göra nästan samma saker som socionom, bara att du inte tar beslut som socionomen gör. Plus att du får mycket bättre lön som personalvetare.
Jag har också hört att det är svårt att få jobb som nyutexaminerad personalvetare... dock är framtidsprognosen väldigt osäker.
Jag resonerar så att det är bättre att välja ett yrke man kan trivas med i 30-40 år istället för att få jobb direkt.