Inlägg från: Mana08 |Visa alla inlägg
  • Mana08

    Bästa kattsanden?

    Måste komma med ett supertips för alla som hatar pisslukt från lådan.
    Jag har själv skaffat katt och blev galen av lukten. Tur som är hade min bror också skaffat katt och jag fick tips om en lite annorlunda kattsand.

    Den görs av BEST FRIEND och heter FRESH AND EASY. Köp den!!!!

    Den är superbra verkligen.

    Tydligen så har jag "näsa" för lukten som kattens avföring ger i lådan och jag känner verkligen lilla minsta lukt. Nu har jag haft den här "sanden" i lådan i över en vecka och tömmer bara ur bajset och det luktar INGENTING!

    "Sanden" är som kristaller som tar upp lukten och kisset direkt, så DIREKT att inte ens våran katt kan traffsa över sitt eget kiss då hon inte känner lukten. När katten kissat så blir dom kristallerna som vanlig sand och om du ruskar lite på lådan så lägger det sig i botten, men luktar alltså ingenting.

    Vi köper denna "sand" på Hemköp och hos oss kostar den 69:-. Och då räcker påsen en hel månad. Man ska alltså ha i hela påsen och sedan tömmer du bara ur bajset.
    Det står på påsen också... EN KATT, EN PÅSE, EN MÅNAD.

    Så jag rekommenderar er som inte gillar lukten... PROVA!

Svar på tråden Bästa kattsanden?