Nagelförstärkning??
Hej!
Jag är intresserad av att göra en s.k nagelförstärkning på salong. Som jag har förstått det så innebär det då en förstärkning av den egna naglen, utan s.k. tippar.
Det jag funderar på är i vilket skick de egna naglarna behöver vara i för att få ett fint resultat. Mina egna naglar växer ut men alltid går några av, de bryts långt ner eller är helt enkelt för tunna och sköra för att hålla. Måste det vara samma längd på alla naglar för att göra förstärkningen eller hur funkar det? Tror ni att nagelförstärkning skulle bli bra med tanke på mitt utgångsläge gällande naglar?
Har sett att det finns några nagelterapeuter som brukar skriva här, plus andra som har erfarenhet av att ha naglar i konstmaterial så hoppas på att kunna få lite info av någon :0).