• sheeba

    när blir en hankatt könsmogen?

    Har en hane på ca 4 mån nu och undrar när man kan kastrera honom.

  • Svar på tråden när blir en hankatt könsmogen?
  • ninuz72

    Det är olika, det finns vettar som kastrerar 12 veckors kattungar, vanligast är ju vid 6-8 månader, eller när det börjar ropa efter tjejer!

  • sheeba

    okej, så han ska bli ännu mer pratig:-P han jamar och blurpar helatiden nästan haha.
    Ska ringa vet och höra med dem när de tycker det passar, kan ju alltid boka in en tid om 1 mån om de hällre vill det då.

  • kitiara

    vår blev könsmogen vid 4 månader. Vi märkte det när han inte kunde låta vår andra katt vara ifred, stackarn. Hon är ju själv kastrerad så hon förstod ingenting :)

  • sheeba

    Haha vi har en 3 årig honkatt med som nu är kastredad också. men han har inte börjat något med henne. Han är mer leken och jagar allt. Han har visserligen börjat tvätta sig mer lite ner till än innan så kanske är det ett tecken? Har haft hankatt innan men han var kastrerad när vi fick honom.

Svar på tråden när blir en hankatt könsmogen?