Inlägg från: Zixi |Visa alla inlägg
  • Zixi

    Vad betyder mellannamn för er?

    Det där med benämningen av namn är besvärligt, särskilt när man som mig inte har sitt tilltalsnamn först i ordningen. Jag har alltså 3 förnamn där nr2 är mitt tilltalsnamn, inget mellannamn och ett efternamn.

    Men ofta benämns det första förnamnet som just förnamn och övriga som andranamn och då blir det fel, då skulle mitt tilltalsnamn vara mitt andranamn.

    Extra besvärligt blir det utomlands där ens "first name" helt enkelt är det första förnamnet. Ibland har jag blivit omdöpt, de har helt enkelt ändrat ordningen på mina förnamn för att passa deras mall, och ibland har jag helt enkelt fått acceptera att jag, för dem, heter mitt första förnamn.

    Ska se till att mina framtida barn får sina tilltalsnamn först så de kan bo i vilket land de vill i framtiden.

Svar på tråden Vad betyder mellannamn för er?