Babytravel Milano
Nån som testat denna vagn? Fördelar/Nackdelar?
Funderar på en sån till min 1-åring.
Nån som testat denna vagn? Fördelar/Nackdelar?
Funderar på en sån till min 1-åring.
ingen?
Funderar gör jag med fast till min 6månaders. Verkar inte vara någon här inne som vet något om den, den är kanske för ny.
Har för mig att den kostade 2600:- på babyproffsen men såg någonstans att den kostade över 3000:- vad har du sett för pris på?
funderar oxå på en milano.. men de verkar inte vara så många som har de.. eftersom ingen har svarat på nästan någon tråd som ligger ute..
Den ser ju väldigt fin ut!! Sen hittade jag en blogg och hon hade en sån vagn.. Känns som de blir en sån för vår del =)
Vi sålde singen och åkte och köpte en milano, sonen somna direkt i vagnen och sov gott i 2 tim medans jag gjorde stan det var ett bra betyg och mamma och pappa är så nöjda redan... :D
Ok, nej det har jag inte kännt. den är absolut inte lika ostabil som 3hjulingarna men man ska ju alltid ha uppsikt och ta det lugnt med vagnen
Vi är kanonnöjda och den är superlätt!!
å vad bra! det låter kanon! tack för dina svar! tror inte heller de e så stor risk att den välter. som du sa man ska ju ha uppsikt! :D
förresten. hade du en brio sing innan? för vårt val står nämligen mellan brio sing och milano..
Okej!! åå du anar inte hur lättad jag bli =)
Detta med barnvagn är ju inte de lättaste.. Men de e ju sköt att höra från en som har haft/har de jag har tittat på! Ha det så bra med milanon! och tack för all hjälp
Funderar också på en milano, har en emmljunga city cross nu. Men har hört att milano'n är lite liten att man bara kan ha den tills barnet är ca 1,5 år sen blir den nästan för liten, något du känner att den är ?? Så rädd att man gör bort sig när man byter från en emmaljunga till den.. Och så undrar jag hur den är att köra i snö, de verkar de inte vara någon som vet något om...
Så svårt de här med barnvagnar de är ju verkligen en djungel!
vi har en milano!! =)
den är bra, lätt enkel att vända sittdel, lätt att fälla ihop, tom svaga jag orkar den in i bilen!
något ni vill veta om den speciellt? vi har iofs bara haft den i 2månader men kanske kan hjälpa!
den tar väl upp till 25kg har jag för mig, iofs är den liten, men inte i jämförelse med sulkys:P
sonen trivs i den, han sitter bra, alltid somnat bra i den. + så tar den liten plats på buss så man kan få plats =)
det låter bra.! ska försöka ta mig till babyproffsen och kolla.. Här i uppsala finns de ingen babyproffsen! SUPERDÅLIGT! men ska nog ta mig dessa 7 mil för att se den..
Men på vissa bilder ser de ut som att de inte finns någon plats till bena.. stämmer det? ser ut som att de typ bara är 10 cm ner.. då menar jag inget fotstöd eller vad man säger.. hmm svårt att förklara men ni kanske fattar :P
Jag har haft den och jag tycker den har varit bra. Vi ska precis sälja vår nu för vi har dubbla vagnar. Ang fotstödet så finns det där, man kan fälla upp det eller ha det nere så benen hänger ner, som de sitter på en stol, eller då ta upp det som en fotpall.
Bra med olika rygglägen, och massor av plus för sufletten som går att fälla nästan runt hela vagnen så det blir som en liten kokong. Min dotter gillar att sova och inte behöva ha en filt el liknande som man måste hänga för de flesta vagnar.
Mycket bra och lättkörd. Mycket utrymme under och superenkel att fälla.
jag har en, och jag är supernöjd
Fördelar: lätt och smidig när man väl lärt sig tekniken, går att fixera framhjulen om man vill, kan reglera ryggstöd och handtag. bra förvaring under, mycket bra suflett! reglerbart sån där.. *hjärnsläpp..* som gör att barnet inte trillar ut.. den de vilar mot om de lutar sig framåt <--Den är hög och bra.
Nackdelar: fotstödet är för kort tycker jag. Att man kan vinkla det upp tycker jag inte tar bort problemet.. Jag kan tänka mig att den relativt snabbt blir för smal .. så att den bara räcker till 1½ år som någon skrev känns inte helt orimligt.
Mitt barn är 8 mån och trivs än så länge kanon =)
men har en åkpåse som inte riktigt passar med selen i vagnen,, så jag undrar vilken åkpåse har ni? (kanske borde stata ny tråd för den frågan) ...
Hej!
Hittade den här gamla tråden som jag tänkte blåsa liv i..
jag är sugen på en ny vagn och har kikat lite på Milanon. Nu lär ni ju haft era ett tag :)
Berätta- hur var den? Är det värt att köpa en sån? Tacksam för svar...
Puffar för ytterligare respons i denna tråd