Billigare baka hemma??
Hejsan!
Vi är 2 personer hemma därför brukar jag baka bröd med 2 kg vetemjöl och det brukar räcka 5-6 dagar.
Jäst, olja, mjölk, salt, vetemjöl använder jag, sen tänker jag på elen som används för gräddningen.
Det känns lite som om det kostar lika mycket att baka bröd hemma som brödet som man köper.
Men brödet man bakar är ju såå mycket godare självklart.
Så min fråga: är det billigare att baka bröd hemma?