• Guy

    Halmstad Äventyrsland

    Är det ngn som har varit där?

    Bra?

    Dåligt?

    Legoland eller Halmstad?

  • Svar på tråden Halmstad Äventyrsland
  • Kärnhuset

    Vi har varit där.
    Det är inte så stort och mest för yngre barn, kanske upp till 7-8 år nåt sånt, även om äldre barn och vuxna också hittar nöje, t.ex. radiobilarna.
    Buffén på restaurangen intill var bra, med mycket att välja på, fräscht och så, men dyrt. Men man får rabattkupong för barn i nåt häfte/karta när man går in.
    Vattenlandet hade iskallt vatten (men det har de väl överallt ), så det är nog skönt att vara där en varm dag.

    Legoland är ju betydligt större och nog svårt att jämföra med Halmstads Äventyrsland. Men det är ju ett helt annat pris också.

  • MariaN

    jag har bara åkt förbi halmstads äventyrsland.. men jag tycker att det ser spännande ut.. :)

  • soffi72

    Jag hade valt Legoland fast det skiljer ganska mycket i pris. är inte alls förtjust i äventyrslandet, fast ungarna tycker om det.
    Personalen som sköter karusellerna förstår inte svenska & det tycker jag att de ska göra ur säkerhetssynpunkt.
    Tycker stället är rätt B över lag.
    Restaurangen är jättebra även på kvällen

Svar på tråden Halmstad Äventyrsland