Inlägg från: gumman grön |Visa alla inlägg
  • gumman grön

    xtravaganza

    Angående ont i kroppen, när jag gick på helfart förra gången så började ju mina muskler strejka och gjorde ont ca 2 veckor innan min kropp la av helt och inte ville gå på soppor mer. Själv var jag ju inte riktigt med på det, utan ville fortsätta med sopporna. Men kolla upp det så att du inte går och blir dålig på något annat sätt.

    Och det här med munsprej, jag har använt xv:s och det håller rätt länge, dessutom tar det bort lukten bättre än sprejet på apoteket, iaf på mig
    Och munskölj har vi fått reda på att man inte får använda, så kolla med era coacher innan ni börjar använda det

    Nu känns det som att jag har gått på helfart länge, och börjar komma in i det precis som de 13 veckorna jag körde förra gången, och nu har den där härliga kicken kommit :D
    Man kan ju undra vad de har för "drog" i sopporna

    Nu ska jag dricka en kopp kaffe och se om jag orkar mig ut på en morgonpromenad,

  • gumman grön

    Sitter och festar loss på lite ramlösa med päron citronmeliss smak framför IDOL.
    Hmm.. ibland kan man sakna det där fredagsgodiset framför tv:n, en väldigt ful ovana som jag hoppas på att bli av med efter den här resan

    Provade ett par av mina byxor som jag hade på mig när jag började xtrav.... Och jäklar vilken kick det gav!!!
    Att jag inte kommit på att göra det tidigare. För er som är nyfikna finns kort på det på min blogg

  • gumman grön

    Muminlina när jag gick på helfart i 13 veckor så varken frös jag eller kissade jätte mycket, tror bara de var de första veckorna som var värst med det.
    Fryser mycket mer den här gången, kan iof bero på att jag gick på helfart över sommaren innan.
    Och tror inte munsprayet ska ha fått dig ur ketos

    De varma sopporna har jag alltid mixat med 1 dl kallt vatten och sedan 2 dl varmt (ibland lite mer) som jag värmer i vattenkokaren, man ska inte använda enbart varmt vatten då näringsämnena blir förstörda.
    Kan tipsa om att använda stavmixer när ni tillreder både kalla och varma soppor, blir lite fluffigare och inga klumpar.

    I dag påbörjar jag vecka 2 eller 15 hur man vill se det, på helfart. O
    ch då vet jag att det bara är 3 veckor kvar nu, känns som ingenting, så skönt.
    Nu ska jag inta en kopp kaffe och sen blir det promenad!

  • gumman grön

    Känner igen det där med komplimanger, man vet inte riktigt vad man ska svara. Tror det är typiskt svenskt.

    Angående att handla kläder, vill bara varna, för vissa tidpunkter under helfarten förändrar sig kroppen mycket och helt plötsligt är allt i gaderoben för stort. Jag köpte lite kläder men hann använda dem 2 ggr innan de var för stora.
    Men efter det har jag tänkt på att jag ska kunna bli mindre i kläderna utan att de ska bli allt för stora.

    Usch det är nog allt tuffare med helfart en andra gång, hade ytterligare en tuff eftermiddag kväll i går Men klarade mig igenom den, men det var var synd om min sambo då han fick stå och ta emot skit från mig för att jag mådde skit och bara ville ha mat...

    Men nu är det ju knappt 3 veckor kvar så detta ska jag fixa, jag får tänka på mitt mål, och londonresan som hägrar

  • gumman grön

    mozilla tack det var upplyftande ord
    Och känns det bra med sopporna så kör på, men lyssna noga på din kropp!!
    Inget roligt när den ger upp.

    Funderar på om jag skulle ta mig en dag utan motion idag, brukar ju i varje fall försöka gå ut och gå minst en gång per dag. Men har en förkylning i kroppen och en jäklig huvudvärk som inte ger med sig. Och dessutom har jag ingen lust alls att ge mig ut i snön...

  • gumman grön

    Det blev en promenad på 80 min till slut ändå, och den blev i strålande sol med bitande vind. Jätte skönt var det

  • gumman grön

    Oj vilken härlig känsla jag har i kroppen idag, känner mig jätte lätt och smal, konstigt, men härligt
    Sitter och funderar på om jag ska ta ytterligare en promenad idag, det som känns lite motigt är att pälsa på både mig och lillan en gång till, men vädret ute lockar!

  • gumman grön

    mozilla förra gången jag körde helfart hade jag oxå nån sån vecka, men rasade jätte mycket i vikt den veckan. Så ha inte allt för dåligt samvete, dessutom kan kroppen behöva lite vila ibland

  • gumman grön
    Muminlina skrev 2009-10-15 23:15:42 följande:
    Ni som pratar om hur många veckor ni har kvar - hur vet ni det? Hur bestämdes det hur länge ni ska gå på helfart? Vi har inte pratat om sånt, nu missade jag ifs träff 3 i måndags, men jag vet inte ens min målvikt. Eller jo jag vet ju vad jag vill väga men det har jag inte sagt till nån...Med risk för att upprepa mig så undrar jag vilka munsprayer och munvatten som är ok att använda? Vad har ni fått för rekommendationer? Vi har inte pratat alls om det, förutom att de har en egen de vill sälja, men jösses vad jag stinker!!Sen undrar jag om Ramlösa med div smaker är ok? Många frågor - ursäkta...!
    Angående helfarten så fick jag bestämma på första träffen när jag skrev in mig hur länge jag skulle hålla på och vad min målvikt var, dessutom skrev hon upp ett datum då jag skulle vara i mål.

    Mubspray köpte jag först på apoteket, men tyckte inte det hjälpte något så då gick jag över till xv:s egna, vilket jag tycker funkar helt ok. Men andedräkten är ju inte vidare god ändå. Häromdagen gick jag runt och anklagade vår katt för att fisa ruttet ägg... men det var min egna andedräkt jag kände, fruktansvärt.

    Under mina första 13 veckor på helfart drack jag ramlösa med smak, men fick senare veta att det skulle man helst undvika.
    Men det funkade ju ändå, så nu när jag kör helfart igen, unnar jag mig det på helgerna

    Hoppas jag kunde hjälpa dig lite
  • gumman grön

    Upptrappningen följde jag nästan precis vad som står i boken, har man ätit soppor länge så tror jag det är viktigt att följa det noga.

    Usch här är det helt vitt ute nu, snön kan väl ändå vänta nån månad till.

Svar på tråden xtravaganza