Inlägg från: solstickan41 |Visa alla inlägg
  • solstickan41

    tvåspråkigt barn, hur göra här?

    Hur pratar ni med henne? Pratar båda föräldrarna tyska? Pratar en tyska och en svenska? Hur ser det ut, är ni konsekventa eller tar ett språk över? Är den person som pratar svenska helsvensk eller har tysk påbrå som gör att svenskan inte riktigt låter som 'ren' svenska om det är det ni önskar, förstår ni hur jag menar?

    Går hon på förskola där de pratar svenska och har hon gått där länge?

    Barn lär sig fort, men nu har hon kanske fått höra mycket tyska och därför tar det över. Om hon får höra mycket svenska så kanske det jämnar ut sig?
    Har ni varit i Tyskland över sommaren?

    Det är inte lätt att veta var problematiken sitter om man inte får mer information. Tänk också på att ert barn är så litet än. Hon lär sig hela tiden..

  • solstickan41

    Vad menar du med konstig svenska? Att hon plockar in tyska ord i meningarna eller att svenskan är torftig, ordfattig?

  • solstickan41

    Det ser ju ganska klart ut varför hon blandar in mer tyska eftersom ni bor i Tyskland och då är ju det språket dominerande i alla domäner- områden. Det jag kan råda dig är att fortsätta prata svenska med henne och upprepa meningarna i rätt ordföljd eller rätta svenska ord då hon säger fel. Låt det bli som ett naturligt inslag i era samtal, inget tvång att hon ska säga efter dig. Sjung svenska sånger, ramsor, visa svenska barnfilmer mm för att hålla svenskan igång. Finns det möjligtvis svenska som modersmålsundervisning eller liknande senare så ta den chansen direkt.
    Du kan nog inte begära att hennes svenska ska låta och bli så naturlig som din i alla lägen än så länge om någonsin när man bor i ett annat land. Men basen kommer hon klara och att förstå dig. Det beror på vad du har för krav. Du måste vara otroligt konsekvent och ihärdig om hon ska ligga på samma nivå som tyskan.

Svar på tråden tvåspråkigt barn, hur göra här?