davolo skrev 2009-08-22 22:24:42 följande:
Vi har testat han för ADHD och i samband med detta har dom gjort EEG, då borde det väl komma fram om han har epilepsi? Dom kom fram till att han har lättare ADHD samt en beteende störning. Han har fått medicin för detta som håller hans humör på jämnare nivå.Problemet med bajseriet har dock pågått även innan medicineringen, så vi vet att det inte har med medicinen att göra.
Ibland kan man ha mindre epilepsi som inte syns när dom gör det vanliga enkla EEG och då kan dom måsta göra ett längre test med hjälp av stimuli eller test under några dygn.
Fast ibland så "syns" inte epilepsi på testerna då dom inte är 100% säkra.
ibland får man gå på hur patienten är/uppför sig i vardagslivet.
Epilepsi kan förekomma trots att EEG-undersökningen inte visar något onormalt.
När dom gjorde EEG på eran son gjorde dom en utökad EEG med stimuli till för att framkalla ett anfall?
"Syns" inget så skulle jag i det läget kräva en längre utredning/datortomografi.
Har ni testat själv att om han är utan Tv & datorspel & häftiga lekar -försvinner hans problem då.
Har också en systerson med Epilepsi & som har beteende störning så man har en del kännedom om detta.
Jag hoppas givetvis att detta inte är Epilepsi men stå på er hos läkarna så ni får utredda detta då det inte är normalt.
Skickar med en länk som ni kan läsa.
http://hem.passagen.se/pillelill_85/_private/epilepsi-filer/epilepsi.htm