Min pojkvän dricker i smyg.
Min pojkvän/sambo dricker i smyg och ljuger om vart han har varit.
Idag när han skulle på affären (har ca 100-200 meter ner till affären, bara affären inget systembolag. Jag tänkte inte mer på det förrän han kom hem. Han sa att han skulle ner på affären och ingen annanstans men endå kommer han hem med en Explorer vodka i jackfickan! Och en kasse från affären. Jag frågade varför det tog sån tid att åka till affären då skyllde han på att han va tvungen att fixa sadeln till cykeln han skulle cykla till affären för att det gick fortare. Och så frågade han: Tror du jag ljuger?!
Och efter han hade kommit hem så skulle han gå på affären igen med våra barn, visst okej, tänkte väl inte så mycket på det...men då passade jag på att städa ur skafferiet som jag brukar göra ibland...å vad är det som ligger högst upp om inte en flaska vodka explorer!
Han sa förrut att han skulle sluta dricka alkhol om jag slutade äta godis för vi planerar 1 till barn..visst okej, det gick jag med på, men endå så fortsätter han. Varför gör han det? Han dricker nästan varje dag..är det inte sprit så är det öl. Han dricker när vi har pengar eller skyller på att han träffade den å den kompisen på stan å fick 3-6 öl av honom. "Jag träffade ... på stan å fick öl av honom"...jag vet inte vad jag ska tro, kan han gömma pengar också för att få öl/sprit?
Visst borde jag prata med honom, jag vet..men det är så jobbigt för det är alltid nåt annat som HAN måste göra.
Sen kör han med mig också precis som att jag är hans lilla hushållerska/mamma eller vad man ska säga...gör det, gör det...vet inte vad jag ska göra längre. Han sa till mig att jag verkar vara utbränd. Men det är inte så konstigt när jag får göra allt här hemma. När jag försöker vila så ska jag upp å göra nånting, det spelar ingen roll om jag säger att jag är trött å ska vila lite..upp å göra det han säger åt mig att göra först..visst jag kan säga ifrån inga problem, men det utlöser bråk, och för att inte få bråk så gör jag det han säger att jag ska göra, som HAN kan göra själv.
Jag ska sköta hemmet,djuren,barnen,handling (oftast).
Jag vet inte vad jag ska göra längre. Han säger att han älskar mig.
Och sen tycker han att jag är jätte sur å grinig, men det är väl inte så konstigt när han ljuger å kör med mig hela tiden..tycker jag iaf, eller är det, det?
Behöver råd eller kände bara för att skriva av mig lite..råd tas tacksamt emot.