• tinna

    Vattenkoppor

    Jakob har fått några prickar på kroppen. Han har några på halsen, några på ryggen och några på benen. Dom påminner lite om inflammerade tonårsfinnar men är inte blåsiga och vätskefyllda. Men skulle det kunna vara vattenkoppor ändå, ni som vet? Han är jättegnällig men har nog ingen feber, inte så mycket i vart fall. Jag kan inte se att han försöker klia sig på prickarna. Om det inte är vattenkoppor, vad kan det då vara?

    Han är ett år lite drygt förresten. Tacksam för hjälp

  • Svar på tråden Vattenkoppor
  • tinna

    Har tänkt på det, men brukar inte dom sitta runt munnen och så? Vi hade svinkoppor på jobbet för några år sedan men dom såg inte ut som dom här. Dom här är mer isolerade prickar med nåt hårt i mitten. MIn mamma var här förut och hon tyckte inte att det såg ut som vattenkoppor. Sen sa hon att han borde ha feber om det var vattenkoppor. Men Jimmy ska ringa BVC imorgon och se om han kan få komma och kika på vad det kan vara för nåt. Tack för hjälpen iaf

  • tinna

    Men kan dom ha hormonprickar när dom är så stora, och så många?

    Trollet 73, hur vet du att det är vatenkoppor då, har du varit på bvc eller nåt?

  • tinna

    Har varit på bvc och visst är det vattenkoppor lilleman har fått. Men febern hade han redan förra veckan så man kan säga att sjukdomen drar ut på tiden. Nu mår han hur bra som helst, har liksom "bara" kopporna. Å kanske bara ett tiotal så han har ju fått det väldigt lindrigt får man lov att säga!

Svar på tråden Vattenkoppor