Annis76 skrev 2009-08-31 21:07:43 följande:
Någon mer än jag som har atopiska eksem? Hur har du det? Var har du dem? Vad använder su för salva eller behandling?
Själv hade jag eksemen på baksidan av låren när jag var liten. Numera är de på händerna/fingrarna och ibland dyker de upp på låren eller rumpan. Jag har haft kortisonsalva förut men fick nu prova en salva som heter protopic 0,1%. Tycker inte att den hjälper alls!
Jag upplever även att krämer känns bättre att smörja med än salvor. Någon som upplevt det samma. Läkaren på vårdcentralen tror mer på salvor än kräm men jag vet inte.
Hela sommaren har jag varit bedrövlig om händerna. Fingrarna är fulla med sprickor och det gör ju så ont. Tror jag måste be vårdcentralsläkaren att skicka mej till hudklinik för salvorna jag har hjälper inte.
Hej, har inte läst genom alla inlägg och svar..
Men jag har använt protopic 0.03% har fungerat jättebra för mig i ansiktet. men jag har fått höra det ena och det andra om det. men det är det bästa jag använt för att få bort *utslagen*/min exem
när min salva till kroppen är slut kan det hända att jag tagit protopic där, men utan resultat..
du kanske har kraftigare eksem än mig. jag vet inte. mennar jag har 0.03 och du 0.01
men notera att man aldrig ska använda Protopic i samband med SOL.
DETTA TROR JAG PÅ: (inget jag kan bevisa, så följ råd på egenhand)
Sen som jag tror, så handlar det såklart om något i vår kropp som måste ändras inte utsidan.. vilket jag hört att dem börjat forska mer i nu.
Men jag ska försöka bli vegan, vilket är svårt har försökt 10-tal gånger innan, men blir bara någon vecka. så kan inte se någon effekt.
hur som helst för ca 3år sedan, bestämde jag mig för att bli *nyttig*
vart mycket kycklingsallad, och nyttiga grejer. och tränade 4-7 gånger i veckan (Inte stenhårda pass, men ibland)
min hy vart mycket bättre, jag smorde typ bara in mig med nån mjukgörande 1 ggr i veckan max.
vilket jag tror har med att göra att det var väldigt lite mjölkprodukter, och kött. och antar träning hjälper till på något vis med ämnesomsättning osv, träning är ju bra för alla.
menar att många äter ju. pizza, hamburgare, kött, sås, köttfärsås med grädde, you name it. men sådant i stora mängder.
OCH notera att människan är inte gjorda för att äta köttt :D
JAG förstår också alla som tänker * får jag aldrig äta något gott *
kan äta då och då kanske?! men samtidigt. antar att vissa tänker * jag skulle göra allt för att bli av med eksemen * då har ni eventuellt något som hjälper här. försök iaf.för jag känner med alla som har detta för jag har ju det.
*låt oss säga att detta beror på vad vi äter, klart vi inte ska äta det. det är som du är allergisk mot katt och har katt eller mot nötter och du äter nötter.
ursäkta felstavningar osv, orkar inte rätt allt nu, men ni förstår nog vart jag vill komma :D