vi i linköping 1
Firstandhappy skrev 2009-09-15 09:52:15 följande:
nja både ja o nej... vi frågar om han vill gå på pottan o säger han ja så sätter vi oss där o läser en tidning eller sjunger lite sånger, kommer det nåt dansar vi kissdansen o sjunger, kommer det inget så gör det inte.. har ingen brådska med att få honom blöjfri..4 dagar för att torka tvätt?? Då måste jag fråga hur ni hänger den? vår torkar på 1 timme i torkskåpet eller 40 min i tumlaren, hänger vi i lähenheten tar det max 1 dygn..
Vi gör samma ungefär. Vi sätter alltid Vincent på pottan på morgonen efter morgonvällingen o sen sätter vi honom efter varje måltid för vi vet att han brukar bajsa då, så han bajsar varje dag på pottan o för nån vecka sen började han oxå kissa där, såå duktig ju

Men vi har inte heller bråttom, det tar den tid det tar men Vincent är iaf mera mogen än vad Leo var i samma ålder, fast Leo vägrade pottan, han skulle gå direkt på toan. Så han gjorde det ibland från ca 1,5 års ålder, men sen ville han inte mera. Förrän förra sommaren, då tog vi verkligen upp kampen eftersom han var 3 år fyllda o då helt plötsligt var han mogen o det tog bara 1 vecka sen var han helt blöjfri på dagarna, några veckor senare var han dessutom helt blöjfri på natten oxå så när han väl var mogen så gick det fort.
Ja, det var värst vilken tid det tog att torka tvätt, vi hänger våran i vardagsrummet och i badrummet o det torkar på mindre än ett dygn.