• Borboleta

    Picnicplats i Halland?

    Är det någon som vet nåt fint ställe att ha picnic på någonstans i höjd med Falkenberg eller mot Varberg?

    Jag menar alltså inte en rastplats vid vägen, utan nånstans vid havet eller nåt annat fint ställe, passande för en romantisk kvällspicnic?

    Tack!

  • Svar på tråden Picnicplats i Halland?
  • peggyL

    Ja, det är väldigt fint längs med strandpromenaden i Varberg. Vid ankaret eller Kåsa (lilla apelviken) eller fästningen.

    I stort sett är det bara att följa skyltningen till fästningen, parkera vid den eller simstadion och följa promenadstråket söderut (strandpromenaden) och sätta sig på någon fin klippa vid havet.
    Det är ju visserligen kyligt nu på kvällarna, och det kan blåsa från havet. men det finns ju alltid klippor som ger lä och mys.

  • Tess76

    Strandpromenaden i Varberg är supermysigt, gå från fästningen och hitta en bra plats på klipporna.


    //Kalla fötter, varmt hjärta.
  • Borboleta

    Vad är ankaret och Kåsa?

  • peggyL

    Ankaret är ett ställe vid strandpromenaden som bara kallas så och även pryds av ett stort ankare.

    Kåsa är en liten mysig strand (lilla apelviken heter den för alla utomVarbergare) som liggen vid kusthotellet. Det ligger en fyr vid den stranden som heter Subbe fyr och områdena omkring där är väldigt fina.

  • Fröken Freda

    Jag rekomenderar samma som de tidigare skrivit. Sen finns det ju säkert fina ställen i falkenberg med. =) Men jag skulle välja vid fästningen i varberg eller i närområdet där. Sen är ju miin lilla hemby (Bua) väldigt fint också. ;) Ligger norr om varberg.


    ♥ hatchepzut ♥
  • Borboleta

    Vad kul att ni har lite tips!

    Någon som vet något fint ställe i närheten av Falkenberg?

  • Ellu

    Strax söder om Fbg om man kör kustvägen från Fbg mot Halmstad, finns det massor av fina ställen. Stensjö strand kan jag rekommendera, likaså Grimsholmen.

  • Borboleta

    Var ligger Stensjö Strand?

  • Ellu

    Mellan Ugglarp och Steninge, kanske två mil söder om Falkerberg. Du kör kustvägen mot Halmstad. Det är skyltat ut mot stranden.
    Men som sagt, utmed den kuststräckan finns många fina ställen.

  • Fröken Freda

    Sen om du vill dra dig lite längre upp mot kungsbacka-trakten så är ju tjolöholm en guldgruva. kanske 2 mil norr om varberg eller nåt. Där är iaf jättefint.


    ♥ hatchepzut ♥
Svar på tråden Picnicplats i Halland?