Manipulativ kille?
Jag känner mig korkad och blåögd, länge har jag känt att det är något skumt men jag har inte lyssnat på mig själv utan bara tänkt att jag är lite svartsjuk.
Men min karl är manipulativ, svartsjuk och får mig att känna skuld iallt.
Aldrig hans fel i nått utan bara mitt. Han har varit ute på krogen och då har det hänt nästan 4 gånger att han inte svarar elelr ringer och kommer sen hem 07.00 på morgonen. Då säger något inuti mig att han har varit otrogen, jag frågar honom men då blir han arg på mig och säger att jag är dum i huvudet och att jag kan dra om jag tror nått sådant, sen får jag skuldkänslor av att jag trott en sådan sak att jag ber om ursäkt. Han gnäller på mig ofta och gnäller på min kropp och mitt sätt.
Jag är inte perfekt men vem är det??
Jag kommer aldrig vara perfekt och vill inte vara det heller.
Men sen så har jag efter en gång han var ute och kom hem sent läst hans sms, det var från ett ex till honom och hon skrev att hon ville ses med mera... Och att hon ville ha sex. Jag vet inte vad han svara för han hade svarat på sin polares telefon. Han sa att hon inte mena vad hon skrev för hon var full och så blev han arg på mig och undra varför jag läser hans mobil. Jag kände något på mig så jag var tvungen att läsa hans mobil, det kändes skumt och då hitta jag det. Men han fick mig att känna mig sum och få skuldkänslor. Sen kan han helt plötsligt göra slut eller säga att han inte orkar med mig för att i nästa då jag storlipat säga att vi ska lösa detta.
Sen är han svartsjuk och ringer jämt och tror att jag ska träffa nån annan och lämna honom, men om jag frågar vad han gjort och vem han varit med, alltså vanliga frågor så blir han jätte arg och tror att jag anklagar honom för otrohet och försvarar sig. Han sa häromdagen då vi prata i telefon helt plötsligt från ingenstans ; "Jag har bytt lakan" - "Jaha.. svara jag BARA!#
Helt plötsligt så blir han arg och frågar om jag blir sur och om jag tror han varit otrogen och tycker att jag "förhör" honom.
Då kände jag som att han varit otrogen och känner skuld.
Vad tror ni om hans beteende?? Hur ska man bete sig mot n som beter sig så?
Jag visar sällan svartsjuka.