• SunShine1982

    Dodge Caliber

    Finns det någon som har erfarenhet av Dodge Caliber från typ 2007? Dom är väldigt snygga men drar dom mycket bensin? Eller finns det något annat man bör tänka på om man ska köpa en sådan?

  • Svar på tråden Dodge Caliber
  • grönt ljus

    Förbrukningen ligger på runt 0,85 med minsta motorn.
    Bilen är allmänt omodern, mycket plastig, dålig finish, uselt andrahandsvärde mm.
    Den når inte upp till europeisk standard.

    Köp något annat.

  • Danne74

    Skräpbil av engångskvalité.

    Fräck look men det är också allt, i övrigt jämförbar med Chevas koreabilar.

    Obefintligt rostskydd (=dåligt andrahandsvärde), usel finish och passning, billig lack, tveksam passform på allt. Billig plast i inredningen vilken luktar som en ny skurhink. Gammaldags primitiv och omodern, känns som en japanbil från 1980-talet.

    Inget att satsa på överhuvudtaget.

  • SunShine1982

    Ok, tack för informationen. Har hört mycket negativt om den bilen men den är ju såå himla snygg. Men man kanske hittar liknande bilar av bättre kvalitet. Vill verkligen inte ha en massa problem av en ny bil.

  • Danne74

    Klart att den är snygg, alla Dodge är snygga och design är deras absolut bästa vapen om köparna.

    Kolla in Dodge Magnum och Dodge Dakota om du gillar designen hos Calibre och då får du också avsevärt bättre bilar på köpet.

  • SunShine1982
    Danne74 skrev 2009-09-13 17:06:43 följande:
    Klart att den är snygg, alla Dodge är snygga och design är deras absolut bästa vapen om köparna.Kolla in Dodge Magnum och Dodge Dakota om du gillar designen hos Calibre och då får du också avsevärt bättre bilar på köpet.
    Ja fast dom bilarna var ju inte alls lika snygga. Ska nog gå och kolla på en DC i alla fall för har aldrig sett en sådan på riktigt.
  • Gung Ho
    SunShine1982 skrev 2009-09-13 13:01:09 följande:
    Ok, tack för informationen. Har hört mycket negativt om den bilen men den är ju såå himla snygg. Men man kanske hittar liknande bilar av bättre kvalitet. Vill verkligen inte ha en massa problem av en ny bil.
    Har jobbat med denna bil och därmed kört den mycket. Bland de absolut sämsta bilar jag kört. Amerikanska bilar brukar inte vara mycket att hänga i julgranen, och Dodge är ju 'budget' även i usa så....

    Tom den så omtalade Dodge Viper är en skräpbil...för en dryg miljon
Svar på tråden Dodge Caliber