Inlägg från: solvindoch vatten |Visa alla inlägg
  • solvindoch vatten

    Är du oroad över invandringen?

    Ulf Harrys Farsa skrev 2009-09-29 01:49:17 följande:


    Vänta nu... Ska jag anpassa mig till att vissa grupperingar i Sverige INTE kan följa lagar & bestämmelser, *asgarv* Tror du att Indier skulle anpassa sig till en grupp svenskar som plötsligt började slakta kossor för att äta Biff varje söndag?
    Helt rätt!
  • solvindoch vatten
    turgut skrev 2009-09-29 02:25:39 följande:
    Tittar du inte på TV? Rör du dig inte ute i samhället? Sverige är ofattbart svenskt. Vår nyblivna nationalsång sjungs till höger och vänster. Folk springer omkring i blågula t-shirts, hänger flaggan på balkongen och vrålar SVÄÄÄÄÄRJÄÄÄ när vårt halvkassa fotbollslandslag vinner på att motståndarna gör självmål. Det har aldrig varit fult att vara svensk. Och flytta inte till Teheran. Teheran ligger inte i ett tolerant, demokratiskt land. Som Sverige.
    Tycker inte att du har någon poäng i dina inlägg. Folk berättar om HUR dåligt bemötta de har blivit av just invandrare och JA det var invandrare det handlade om nu inget annat svenskarna kan man ju diskutera i en annan tråd eller hur? OM man uppfattar en utländsk grupp som "hotfulla" så gör man ju det, det är inte rasistiskt för det. Man märker väll om man känner sig hotad eller inte. MÅNGA utlänningar är rasister så dem är det inget kul att träffa, förstå det. Ta inte folk bakom ryggen du har ju tydligen inte samma erfarenhet som andra. Visst ska man inte dömma hela folket för det men är det problem så är det ju!
Svar på tråden Är du oroad över invandringen?