Inlägg från: Päron1986 |Visa alla inlägg
  • Päron1986

    Vi Undersköterskor!

    Jag tänkte starta en tråd för oss Undersköterskor!

    Här kan vi berätta om vårt arbete, dela med oss av erfarenheter, löner, rutiner osv!

    Hemtjänst, äldreboenden, sjukhus osv!

    Fast.. vi tänker såklart på att vi inte bryter någon sekretess!

    Hoppas ni tycker det är en rolig tråd och att vi blir många som följs åt :)

    Lite om mig:
    Jag blev undersköterska våren 2008 och har jobbat i hemtjänst sen dess, har erfarenhet av boenden sen tidigare!

  • Svar på tråden Vi Undersköterskor!
  • Päron1986

    Jag pendlade 5 mil ett tag, tio per dag alltså.. inge skoj! nu har jag ca 7km till jobb :)

  • Päron1986
    Vinterblomma skrev 2009-10-20 14:25:23 följande:
    Jag älskar mitt jobb som auktoriserad matlådevärmare! (hemtjänst). Tycker det är så givande men jag är lite putt på vissa regler....ex vi får inte sätta på ett plåser eller hjälpa en människa att ta blodsocker..... det tycker jag är sjukt! Jag har jobbat inom äldreomsorgen i tio år, flera boenden och 3 olika hemtjänster.
    Får ni inte ta blodsocker??? men.. det gör vi jätteofta! vilka skillnader!

    en sak jag funderat på.. är ni delegerade att byta stomi? det får vi göra i min kommun, utan delegering.. knepigt!
  • Päron1986
    Linda88 skrev 2009-10-20 20:46:30 följande:
    Jag blev färdigutbildad uska nu i juni, så jag är ganska "färsk" på banan på sätt och vis. Har dock jobbat inom vården sedan jag var 18 (är 21 nu), främst på ett demensboende, men det sista halvåret har jag jobbat på "vanligt" äldreboende och inom hemtjänsten. Idag jobbar jag i Norge, på ett omsorgsboende. Här är det lite blandat folk som bor, vi har ett par stycken dementa, en man med utvecklingsstörning, ett par stycken som haft stroke och är delvis utan funktion i halva kroppen. Några som inte behöver någon hjälp alls, några som bara behöver hjälp med medicin... Så det är väldigt blandat! Och jag kan säga er att det är rätt stor skillnad på att jobba inom vården i Sverige och Norge! Under den korta tiden jag varit här -ca 1,5 månad, så har jag märkt väldigt många skillnader!
    Berätta mera om skillnaderna - jag är väldigt intresserad av norge!
  • Päron1986
    Vinterblomma skrev 2009-10-21 09:42:10 följande:
    Nöw, vi får inte ta blodsocker....inte ens om människan är halvt avtuppad och försöker ta socker på sigsjälv! hahaha sjukt Men vi får byta stomier bara sådär och vi får lifta med 17 olika liftar....utan utbildning och instruktioner men trycka på pennen för kapillärprov det är mer riskabelt
    Jisses.. herregud.. jag vet inte vad jag ska säga! Men du är usk förstår jag? då får man väl?
  • Päron1986
    Vinterblomma skrev 2009-10-21 12:33:43 följande:
    Jag är USK med MVG i alla ämnen. Jag har gott rykte och är den enda i kommunen som fått biobiljetter av chefen för att jag är så jäkla bra på mitt jobb. Är dokumentationsansvarig. Aktiv på många sätt för att förbättra verksamheten..... Otroligt omtyckt och jag älskar mitt jobb. Mycket beröm om migsjälv här....ber om ursäkt men är det en sak jag är bra på här i livet så är det inom mitt arbete. Men "vi" har våra regler och riktlinjer vet du
    Jo det är klart, men att det skiljer så mellan kommuner :)
  • Päron1986
    Linda88 skrev 2009-10-21 11:14:53 följande:
    Den första skillnaden jag märkte var att man inte behöver ha delegering för något här där jag jobbar nu! När jag jobbade på äldre/demensboendet i Sverige så var det ju delegering för medicin, blodsocker, insulin, stomiplattor.. allt! Här kom jag till Norge och första introduktionsdagen satte dom en insulinpenna i handen på mig och skickade in mig till en patient som jag överhuvudtaget inte träffat förut. Så det är lite skillnad. Här förväntas man verkligen kunna det man lärt sig under utbildningen, men så tycker jag inte det har varit på mina andra jobb (i sverige alltså). Där var jag i 3 år, år ut och år in, och trots att jag blev färdigutbildad så fick jag inte ge insulin under sommaren. Vilket i sin tur ställde till det ganska mycket när det var brist på personal och ingen hade insulin delegering... En annan sak är att dom inte använder sig utav någon typ av signeringslista för medicin och insulin. Det känns väldigt osäkert tycker jag! Jag vill gärna gå och signera efter att jag gett någon medicin, både för min egen och patientens skull. Det är en trygghet att kunna visa att man faktiskt har gett rätt medicin vid rätt tidpunkt, om det skulle hända något. Lönen är självklart också en stor skillnad. I Sverige hade jag en timlön på 107:-/h som uska, här är jag 147,7 NOK/h, vilket är ca 185-190 SEK/h. Så det är lite skillnad också. Här finns det heller inga begränsningar för hur mycket du får jobba. Nu vet jag inte om det här gäller hela Sverige, eller om det bara gällde i Jämtlands län, men vi fick aldrig jobba mer än 6 dagar i rad, vi var alltid tvugna att ha 11 timmars nattvila och 36 timmars sammanhängande veckovila. Första dagarna jag jobbade här så jobbade jag 8 dagar i sträck. Hade jag gjort det på min förra arbetsplats så hade det blivit ett himla ståhej, för det är absolut förbjudet. Det är väl det som skiljer allra mest när det gäller jobbet.. men sen har jag lagt märke till en annan sak också. Det är skillnad på gamla människor i Sverige och Norge. Nu vet jag inte om det är för att jag kommer från en liten by, men de gamla människorna där ser verkligen gamla ut, både vad gäller utseendet och kläder, hållning, hur dom talar osv. Här där jag jobbar nu så syns det inte hur gamla dom är. Alla har fina, "moderiktiga" kläder, talar fint. Alltid fina i håret, långt ifrån lika rynkiga som dom är i byn jag kommer ifrån.. Men det har kanske med levnadsstandarden att göra, vad vet jag? I den här staden har nog de flesta levt ett relativt rikt liv, och kanske inte behövt slita lika mycket som de gamla "Hemma på byn" har gjort.. Vad vet jag. Men det är i alla fall en stor skillnad på gamla här och där!
    ...dum jag är.. jag skulle läst klart inläggen innan jag bad dig berätta mer :)
    var i norge är du å jobbar? jag skulle gärna ge mig iväg å jobba lite :)
  • Päron1986

    Min lön efter ett år som usk inom kommun är 108,??kr i timmen. i grannkommunen fick jag som start 109,09 medan jag bara fick 104,64 i den kommun jag bor i. knepigt bara det.

Svar på tråden Vi Undersköterskor!