Inlägg från: Trissvinnaren |Visa alla inlägg
  • Trissvinnaren

    äventyrsbad tips

    Aqua Nova i Borlänge är kul tycker jag. Annars har ni ju nära till både Parkbadet i Sandviken och Fjärran höjder eller vad det heter i Gävle. Men Aua Nova är ju mycket häftigare förstås! Örebro, hur långr från Gävle är det? Där finns ju Gustavsviksbadet som jag ej besökt själv efter renoveringen men som jag hört många berömma!

  • Trissvinnaren

    Det finns någon cafeteria där man kan köpa hamburgare och glass och så, men vi har alltid haft med oss matsäckskorg...det finns plats att äta på, som på parkbadet ungefär. Hotell har vi inte bott på eftersom vi bor bara en halvtimme bort.

    Deras stora rutchkana Magic eye är underbar, man kan åka hela familjen tillsammans, med eller utan ringar. Den gillar jag mest!

  • Trissvinnaren

    Det finns en barnpool med pirattema där de kan plaska runt, åka små kanor och leka i ett litet sjörövarskepp och krypa in i en liten grotta tror jag, vi har faktiskt inte varit där så mycket eftersom vi har så stor spridning i åldrarna på våra barn, den äldsta vill ju inte vara i babypoolen...det mina små tyckt varit roligaste är 1. Stora rutchkanan Magic eye 2. att klättra och hänga under broarna (ett enkelt men ack så uppskattat nöje!) 3. att vara i vågorna på någon madrass eller i förälders famn 4. Att vara i strömmen i ute-bassängen 5. Att leka med flytleksaker(madrass, groda, båt...) på "stranden", den grunda delen av vågbassängen. Barnbassängen och bubbelpoolen har vi i stort sett inte varit i alls, utom om vi haft sällskap av familjer med små barn som bara varit i behov av en lugnare plats.

  • Trissvinnaren

    Ja, Fyrishov är ju nära Gävle! De har ett roligt sjörövarskepp där man kan spruta vatten och så har de en lian som man kan gunga i bland annat.

Svar på tråden äventyrsbad tips