la dolce vita skrev 2009-10-28 09:13:02 följande:
Är du nöjd med ETF, alltså fungerar det bra? Det är en otroligt spännande marknad tycker jag, har dock inte provat det själv än.
Det är ett ganska bekvämt sätt att handla. Känner man att den allmänna riktiningen är åt ett särskilt håll men man just då inte har tid, lust eller kunskap att pricka in specifika aktier så är det ett bra sätt att ta del av förändringen. Är man björnig så känns dessutom bear ETFerna inet fullt så livsfarliga som warrant eller andra instruement.
Sparar man på lång sikt i fonder så har det ju visat sig att de flesta vanliga fonder över tiden inte nämnvärt outperformar index ändå så varför inte satsa på en tjur med lite hävstång.
Jag har hittills bara handlat i Xact Bull respektive Bear men det har ju kommit lite andra varianter nu. Fördelen med de två är att omsättningen numera är mycket stor så det är ingen större risk att man blir sittande med något som man vill bli av med för att det inte är någon handel i pappret.