Bortskämd dotter. Hjälp!
Vi har en dotter som är 4år och hon har alltid varit väldigt bortskämd materialistiskt av främst mig.
Jag tycker inte att det är något fel i det för att hon har aldrig krävt något utan enbart visat vad hon velat ha och så har jag sedan beslutat mig för att köpa det. Hon har aldrig stått och skrikit eller tjatat efter något i affären utan jag har kunnat säga "vad bra då vet jag det" och så har vi gått vidare.
Tills nu... Vi har märkt att hon inte uppskattar sina saker OCH så är den underbara 4 års trotsen här. Vilket kanske tillhör 4års åldern, vad vet jag, men jag tolkar det som att hon fått så mycket saker genom åren att hon nu inte kan sätta värde på dem.
Om hon tex har stökat ner massor som hon vägrar städa kan jag tyvärr till slut vara så pass irriterad att jag hotar med att kasta sakerna istället. Hon tittar då på sakerna och frågar vilka jag menar. Jag kan då svara "allt" och hon svarar "okej". Någon gång har hon sagt att vi kan köpa nya. Jag är helt chockad!!!! Var är min dotter? Jag vet att det är mitt fel till 100%. Jag har varit så fokuserat på att hon inte tjatar i affären och varit nöjd med det och därför inte märkt hur detta beteende har utvecklats. Eller kanske synar hon min bluff? För inte tusan kastar jag allt. Hm...kan vara så...men det är mer...
Då jag upptäckte detta så har vi bestämt oss för att inte köpa något mer till henne innan jul. Och nu har hon gått vidare till att skrika och tjata i affären. Hemskt! Nu är det framför allt i mataffären tex kokosbollar, glass, tidning, tandcreme osv..
Vad ska jag göra? Ja, i mataffären lägger jag tillbaka allt som hon velat köpa och jag gått med på. Men i det stora hela?
Var det bara olämpligt att detta beteende(ej uppskattar sina saker) kom nu mitt i 4 års trosen så det är den som gör att hon skriker och tjatar eller har jag utvecklat ett litet "monster"?
Jag kan tillägga att hon är lika "bortskämd" med sin tid med oss föräldrar och vår kärlek till henne. Så det är inte att hon får saker för att döva vårt dåliga samvete för något.. Annars skulle nog endel inlägg handla om det
Någon som har några tankar eller idéer?