• xluciax

    Nattlampa till spädbarn?

    Använder ni någon nattlampa i början? till spädbarnet i sovrummet. Hur gör ni på natten när det är blöjbyte och man inte ska tända badrumslampan?

  • Svar på tråden Nattlampa till spädbarn?
  • Min högsta önskan

    Så länge barnen sover inne hos oss används ingen nattlampa. Vi har dimmer på sänglamporna som vi tänder vid behöv. När de sen flyttat in till eget rum har vi nattlampa. En sån som sitter diret i vägguttaget.
    Till blöjbytena på natten tände vi i hallen utanför badrummet, så blev ljuset inte så starkt.

  • TheMother

    Har alltid haft nattlampa sen sonen föddes.

    Blöja bytte jag aldrig på natten, förutom de få gånger han hade bajsat och då blev det badrummet med full belysning, vill jag minnas.
    De som byter kissblöja tycks byta den när barnet ligger i sängen, för att väcka det så lite som möjligt.

  • La Lola

    Här sover vi alltid med en lampa tänd. Ställer ner den vanliga sänglampan på golvet helt enkelt.

    Blöja bytte jag i sängen på natten när det behövdes.
    Numer behövs det inte.


    *mamma till Alma 9 år och Hedda född 13 mars-09*
  • Hagi

    behöver jag byta en bajsblöja gör jag det på känn =)....sån rutin på det nu o det går fakitskt o se ...
    allt för o inte väcka upp den lille alltför mycke...
    kissblöjor byter jag inte om den inte ör överfull o märker att den stör sömnen...

  • xluciax

    Jaha okej, bra att veta. :)
    Mycket att tänka på som nybliven mamma.

  • Rocktroll

    Vi har ingen nattlampa i lillans rum :) hon flyttade precis in där i måndags. Vi byter blöja på henne en gång per natt iaf iom att hon kissar så mycket och har svårt att sova med full blöja, och då tänder vi bara i hallen utanför så vaknar hon ibland inte ens när vi byter.

  • Fruochmamma

    Vi använde nattlampa som vi hade köpt på Byggmax (tror jag). Den tändes automatiskt då det blev mörkt i rummet vilket var smidigt.


    (¯`°?.¸ ღ♥ Ludvig + Larsa + Tess + mamma + bebbe i magen = sant ♥ღ ¸.?°´¯)
  • Fru Höstlöv

    Vi skaffade en nattlampa från IKEA som heter Spöka och använder den fortfarande. Jag tycker det är bra med en liten lampa med milt sken vid blöjbyten och även kunna se om nappen är i munnen eller inte. Numera när vår son är över 1½ år inbillar jag mig att han känner sig tryggare med en liten lampa ovanför sängen istället för helmörkt. Ofta hör jag honom på nätterna lekandes med sina gosedjur en stund innan han somnar om, då ser han dom ju lite iaf.
    Vår lampa tycker jag var extra bra eftersom man kan dra ur sladden och ta med den till exempelvis badrummet när man skulle byta blöja.


    (¯`°?.¸ ღ Gabriel 08-02-26 ღ¸.?°´¯)
  • PialenaOskar

    Jag kan oxå tipsa om spöklampan från IKEA. Kostade under 50-lappen vill jag minnas och är sladdlös. (uppladdningsbar) det finns olika färger. den gröna har vi o är väldigt mysigt sken. Har hört att just grönt ljus ska vara lugnande. (blått är väl lite kallt och så finns det röd oxå)

Svar på tråden Nattlampa till spädbarn?