Försöker arbetsgivaren blåsa mig?
Vill skriva anonymt för att inte hänga ut någon, så jag hoppas jag får lägga detta under ekonomi.
Fick provanställning för en månad sedan och jobbar min sista dag på den idag. Under hela min provanställning har jag mått fysiskt dåligt med huvudvärk och hög trötthet. Arbetsmiljön är riktigt dålig med mögel och jag har påpekat detta för arbetsgivaren två gånger men de viftar bara bort det och skyller på annat. Jag känner att jag inte kan arbeta kvar på en arbetsplats där jag mår dåligt, men samtidigt känns det otroligt dåligt av arbetsgivaren att de inte gör något åt saken för som jag förstått det är de medvetna om detta sedan länge och många har slutat pga dålig miljö.
I alla fall. Igår fick jag ett samtal där arbetsgivare berättade att h*n sänt ett brev till mig med ett nytt provanställningsavtal. De har nämligen beslutat att provanställa mig en månad till. Är detta verkligen korrekt?
Jag känner att jag inte kan vara kvar på min arbetsplats, kan jag säga det till arbetsgivaren idag och sen är allt över, eller skulle jag sagt till i god tid innan under min provanställning?
I mitt avtal står absolut INGENTING ang. anställning mer än att jag är provanställd till sista oktober.