Jag spyr snart på denna AP-hysteri!
Att det finns olika uppfostrings/anknytningsmetoder förstår jag, och det tycker jag är jättebra, och jag anser INTE att AP-metoden (livstilen eller vad man nu vill kalla det) är någonting negativt, men jag kräks på denna hysteri och alla dessa pekpinnar.
Nu är det på tapeten med AP, då ska ALLA följa det, gör man inte det eller är man skeptiskt mot någonting så är man en hemsk mamma, en korkad person och en självisk människa. Man kan absolut ingenting om barn, och man bryr sig ju uppenbarligen inte om sitt barn, hur h*n mår och man skiter ju fullständigt i om barnet är lyckligt, tryggt m.m.
Så länge man inte tillför skada eller trycker ner sitt barn, så anser jag att man får göra på vilket sätt man vill, för de allra flesta har förutsättningarna att bli bra föräldrar, oavsett om de väljer att läsa sönder sidorna i böcker av Jesper Juul, leva efter AP eller bara ta en dag i taget och gå på magkänsla.
Men det är bara hos AP-inspirerade föräldrar man stöter på denna hets.