hjälp
Jag och min sambo har varit tillsamans i 2 år, tillsamans har vi en son på 8 månader.
vi bråkar jämt och ständigt, han vet inte vad som är rätt och fel och tycker att jag ska göra ALLT för att jag är mammaledig, men jag tycker inte att det funkar riktigt så, hur ska man orka ta hand om ett väldigt krävande barn, städa, tvätta, diska, gå ut, handla? om man inte får hjälp.
han anser också att lönen han tjänar gör han vad han vill med för det är hans pengar och jag ska inte bry mig om vad han gör med dom.
han skriker, misshandlar mig psykiskt inför sonen, vilket jag inte tolererar så jag går därifrån men han bara fortsätter skrika, smäller i dörrar.
jag försöker få honom att förstå att man inte kan bråka inför barnet, är han arg över något kan man diskutera det sen när sonen sover.
det kokar verkligen över på honom jämt, även fast jag inte ens öppnat munnen så kan han bli galen på något och börjar skrika, säger att han ska slå mig, osv.
han har aldrig slagit mig och vet att han inte skulle göra det heller, det är bara tomma hot, men jag orkar inte ta all skit längre.
vi funderar på att gå på familjerådgivning, men jag tänkte om du hade några tips till vi får tid där.
Något måste ske snabbt.
hur får jag honom att förstå vad som är rätt och vad som är fel?