Resa bort - lämna barnet hos pappan
Skulle ni lämna en 9 månaders bebis ensam med pappan (vi är gifta och bor ihop) för att åka på jobbresa fem dagar (fyra nätter)?
Jag vet ju att min man klarar det, men jag funderar på hur min bebis tar det.
Skulle ni lämna en 9 månaders bebis ensam med pappan (vi är gifta och bor ihop) för att åka på jobbresa fem dagar (fyra nätter)?
Jag vet ju att min man klarar det, men jag funderar på hur min bebis tar det.
Nej, det skulle jag inte. Ammade fortfarande. Mitt i separationsfasen. Skulle längta ihjäl mig. Har inte ens varit ifrån min 4-åring så länge.
Ja inga problem alls.
Det har jag gjort med första barnet som var en vecka med sin pappa när hon var 8 månader. Dom träffades vanligtvis 2 kvällar i veckan och varannan helg sen hon var 7 månader.
Tredje och fjärde barnet har också varit runt en vecka med pappan på stugan när dom var runt 8-9 månader och det har gått jättebra.
Tack för era svar!
Jag nattammar fortfarande, men det är över en månad tills jag i så fall skulle åka, så antingen får jag sluta amma tills dess eller så får pappan mata med välling på natten och jag pumpar lite för att hålla det igång tills jag kommer hem igen.
ja,de skulle jag.barnet har ju pappan och samma miljö o allt.
Ja, jag åker själv och jobbar nästa torsdag och kommer hem måndag kväll.... Jätte-nervös iofs och har varit på vippen flera gånger att hoppa av! Min sötnos är 7 månader och vi har legat i hårdträning för att han ska tycka om välling, gröt och burkmat. Det har funkar super-bra! Nu håller vi på och finslipar så att han inte ska äta på nätterna. De behöver ju inte det, det är ju bara en vana. Bebis sover dåligt och mamma och pappa likaså. Helt onödigt alltså!
Lycka till!
Skrev just detta i annan tråd, passar även här.
Min bebis är 3 mån. Min man är inte utvecklingsstörd på något sätt utan har kunnat ta hand om barnet sen första dagen så det är inget speciellt med det, vi tar alltid varannan nattning, borta på kvällen har jag väl varit en massa gånger, ända sen barnet var nyfött, vi turas om att jobba o så, jobbar också på sådanan jobb att vi är borta nätter/kvällar och ibland 24 timmar i taget.Låt ditt barn få vara ifred och ha lite kvalitetstid med sin pappa. Ett barn har 2 föräldrar och båda förtjänar lika stor plats hos barnet.
Utan problem! Ungen är snart 9 månader & skitjobbig just nu...hade jag fått en chans att pysa iväg fyra nätter så hade jag packat på fem minuter!
(tror sambon skulle fått mer men av det än dottern)
jag är själv i samma sits, kommer resa iväg några dagar när dottern är 8 månader, känns lite jobbigt, men visst borde det gå ok? min dotter är iaf väldigt trygg med sin pappa...antar att det är mest jag själv som kommer att tycka att det är en stor grej.