Inlägg från: weronica71 |Visa alla inlägg
  • weronica71

    Snälla föräldrar, GE ER!

    ungmamma89 skrev 2009-11-09 07:23:22 följande:
    Jag har alltid levt efter regeln "Ät det som serveras, när det serveras, annars får du vara hungrig". Det är INGET fel i att göra så. Det finns inga barn i sverige som svälter. Att se folk som daltar med sina barn när det gäller mat, det gör mig riktigt illamående faktiskt. "äh, hon/han gillar inte det och det, så jag får skylla mig själv som lagat det... Hon/han kan äta det eller det istället" Vadå istället? Vad är det för stil att lära sitt barn att det är okej att gnälla över mat så att de får något annat istället? Tror ni att skolbespisningspersonalen resonerar likadant sen? Eller planerar du kanske att skicka med barnet egenlagad mat till skolan när det så blir dags? Skärpning, ni lär era barn att fnysa åt mat, att det är okej att gnälla över mat som folk slitit för att laga. Och ni lär era barn att det är okej att vara överkräsna när det gäller mat! Förlåt om ni tar illa upp, men det finns inget värre än att laga mat till barn som anser att ingenting utöver pannkakor är acceptabelt. Seriöst... någon sorts variation får det väl vara?TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2009-11-09 07:39Måste tillägga att jag inte pratar om att någon enstaka gång ge vika och kanske ge något annat, utan att jag stör mig på när det ALLTID blir så, att man inte ens säger åt barnet att smaka om det är någon ny maträtt, utan att man hellre gör en macka än att ta en diskussion. Självklart gör man ju undantag om man VET att barnet absolut inte gillar maten.
    Hej jag har en son på 6år som kan säga att han inte gillar middan fast han älskade den föra veckan . Ibland inbillar jag mig att de är en makt sak att maten är de han kan kontrollera . jag brukar säga att då får han gå hungrig för det blir inget fören kvällsmat men då ätter han rejält men klagar ofta på morgonen att han har mag ont. Jag brukar säga till han att de är för att han ätter för mycket till kvälls mat , Det är svårt att försöka tvinga barnen att äta min mamma gjorde det och jag säger till henne att det är hennes fel att jag har vikt problem ha ha man blev tvingad till att äta fast man inte var hungrig eller att man inte gilla maten.
    Det där med att barn i Sverige inte svälter ihjäl sig gäller nog bara barn i normala familjer eller om där inte förekommer någon sjukdom för har barn tillgång till mat så ätter dom flesta när dom är hungriga.
Svar på tråden Snälla föräldrar, GE ER!