• Joico

    Fixa mitt köksfönster

    I vårt köksfönster så har vi en jalusi och panelgardiner. Samt frostat insynsskydd eftersom vårt köksfönster är ganska "utsatt" vad det gäller insyn Men det känns så klumpigt, mycket, tjockt med både jalusi och panelgardin.. fast när andra har det så ser det bra ut. Hmmm

    Till höger om fönster-väggen är en fondtapet med mönster på. Dessutom är panelgardinerna mönstrade. Det blir så mycket av allt! Men samtidigt är det skönt att ha både insynsskydd och jalusi och panelgardiner, för att slippa så mycket insyn. Men jag trivs inte riktigt. Har ni några tips?

    Såhär ser kökfönstret ut
    www.familjeliv.se/hem/annnan/gallery/phpfrejvf.jpg

    Och såhär ser tapeten ut
    www.familjeliv.se/hem/annnan/gallery/phpchfyln.jpg

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2009-11-15 16:54
    Ja, "Fixa mina gardiner i köket" kanske rubriken borde ha varit. Mina blommor kommer inte att tas bort eller flyttas på, jag är ledsen men så är det Håller med om att det är fult och dom inte passar in, men jag har ingenstans att göra av dom och i soporna åker dom inte

  • Svar på tråden Fixa mitt köksfönster
  • honeybun
    Joico skrev 2009-11-12 19:53:09 följande:
    Jag mätte dom till typ 40cm? :s Och så är det 16cm kvar till väggen.. det är nog inte så snyggt om gardinen går ändå in i hörnet. Jo såna gardiner är snygga, men inte i ett kök och inte hos oss det passar inte alls.. men det är praktiskt!
    Okej men då hittar du ju inga smalare iaf.. Nej det är nog inte så snyggt om det inte blir nån vägg då förminskar man ju rummet istället.. :s
  • Joico

    HEhe nä precis.. gud vad krånglig jag är Men troligen så tar jag ner jalusin och sätter dig enfärgade gardiner.

    Tycker ni att det ska vara panelgardiner igen? (vi har inte det nån annanstans, så jag är inget panelgardins-freak )

  • honeybun
    Joico skrev 2009-11-12 19:59:47 följande:
    HEhe nä precis.. gud vad krånglig jag är Men troligen så tar jag ner jalusin och sätter dig enfärgade gardiner. Tycker ni att det ska vara panelgardiner igen? (vi har inte det nån annanstans, så jag är inget panelgardins-freak )
    Ja men det blir jättebra.. Trodde inte att du ville ta ner den..
    Å panellängder är nog det bästa där tror jag.. Eftersom det är ett ganska smalt fönster så får det inte bli för mycket gardin..
  • Joico

    Hehe nä helst inte.. eller jag vet inte. Men jag tycker jalusi är så fint! Men det är kanske finare i ett sovrum eller vardagsrum..

    Tack alla!


    honeybun skrev 2009-11-12 20:06:03 följande:
    Ja men det blir jättebra.. Trodde inte att du ville ta ner den.. Å panellängder är nog det bästa där tror jag.. Eftersom det är ett ganska smalt fönster så får det inte bli för mycket gardin..
  • Joico

    Det ser snett och vint ut för att gardinerna är för långa och inte fållade så dom ligger på golvet
    Jalusin är kvar, som ni ser, men uppdragen mycket. Ska den bort ändå?

    Och blev det bättre med enfärgade?? Gardinerna är inte svarta utan riktigt mörkt grå www.familjeliv.se/hem/annnan/gallery/phpt6pspb.jpg

  • Exelle

    Har sett de gamla gardinerna och tyckte att mönstret skar sig mot tapetmönstret. De nya ser definitivt bättre ut!

    Vad som dock stör mig fortfarande (rubriken heter ju fixa mitt köksfönster och inte fixa mina gardiner... ) är blommorna. Jag tycker inte att de passar in riktigt i den övriga "rena" och moderna stilen.
    Satsa på 1-2 moderna blomkrukor med en ny fin blomma i och eventuellt nån fin prydnadsgrej. Det ser liksom lite plottrigt ut med de olika blomkrukorna.
    Var mitt intryck...

  • Joico

    Hehe ja du har helt rätt i det.. jag har också stört på mig på det. Problemet är att jag inte har någon annanstans att ställa dom blommorna, och jag kan ju inte direkt slänga dom :S

  • Exelle
    Joico skrev 2009-11-14 22:50:00 följande:
    Hehe ja du har helt rätt i det.. jag har också stört på mig på det. Problemet är att jag inte har någon annanstans att ställa dom blommorna, och jag kan ju inte direkt slänga dom :S
    Jag förstod nästan det, därför ville jag inte trampa dig på tårna. Jag ställer in alla mina "synd-att-slänga-blommor" i tvättstugan. Där växer de ibland till sig och börjar ibland blomma och får komma ut i "fina" fönstret igen! Men jag har märkt att jag mår bättre och att det blir finare ju enklare man gör det. Jag har bara en blomma i mina köksfönster (har två) bredvid dem har jag sen prydnadssaker som jag byter ut ibland. Enkelt och fint.
    Jag lovar dig att du kommer att trivas bättre om du vågar slänga ut blommorna ur köket!
  • Joico

    Vi har inga andra fönster eller jo vi har andra fönster, men bara två.. och dom är redan fulla (med blommor i samma sort ). Det braiga är att vi inte är i köket så mycket, vi lagar mat där men vi äter inte.. så jag slipper se det Men gardinerna skar sig verkligen med tapeten.. som många av er här höll med om.


    Exelle skrev 2009-11-14 23:13:11 följande:
    Jag förstod nästan det, därför ville jag inte trampa dig på tårna. Jag ställer in alla mina "synd-att-slänga-blommor" i tvättstugan. Där växer de ibland till sig och börjar ibland blomma och får komma ut i "fina" fönstret igen! Men jag har märkt att jag mår bättre och att det blir finare ju enklare man gör det. Jag har bara en blomma i mina köksfönster (har två) bredvid dem har jag sen prydnadssaker som jag byter ut ibland. Enkelt och fint.Jag lovar dig att du kommer att trivas bättre om du vågar slänga ut blommorna ur köket!
  • Exelle
    Joico skrev 2009-11-14 23:15:35 följande:
    Vi har inga andra fönster eller jo vi har andra fönster, men bara två.. och dom är redan fulla (med blommor i samma sort ). Det braiga är att vi inte är i köket så mycket, vi lagar mat där men vi äter inte.. så jag slipper se det Men gardinerna skar sig verkligen med tapeten.. som många av er här höll med om.
    Du ser blommorna varje gång du kommer in i köket, men omedvetet, för att du blivit blind för din egen omgivning.
    Ärligt talat, har blommorna en speciell betydelse eller skulle du sakna dem om de hamnade i tunnan...?

    Ville sätta in bilder på mina egna fönster, men jag fick bara in två på köket innan inflyttningen, sen körde det ihop sig med datorn
    Kanske jag får liv i det de närmaste dagarna, då sätter jag in fler bilder!
Svar på tråden Fixa mitt köksfönster