JULGODIS!
Jag delar med mig av några av mina favoriter!
Leilas rocky road
12 bitar
600 g mörk kvalitetschoklad 70 %
2 påsar dumlekola
2 nävar mini marshmallows
3 dl salta jordnötter
1 dl skalade pistagenötter
1. Smält chokladen på låg värme i vattenbad.
2. Blanda samtliga ingredienser.
3. Fyll smeten i en plåt, cirka 3 cm tjock och låt stelna i kylskåp.
4. När kakan har stelnat, skär upp den i stänger.
Jag använde hälften mörk choklad och hälften mjölkchoklad eftersom jag inte riktigt gillar den intensiva smak det blir med bara mörk choklad. Sen skar jag dem i rätt små bitar istället för stora stänger som hon skriver i receptet. Då blir det mer godis istället för kakor tycker jag. Jag tror det blev ca 40 bitar!
Hasselnötspraliner "baci"
20 stycken
150 g mörk choklad
1 dl hasselnötter
100 g Nutella
Du behöver 20 små formar av aluminiumfolie.
Smält hälften av chokladen. Skeda lite choklad i formarna, en i taget och vicka runt chokladen i formen så att den täcker sidorna (använd en liten pensel).
Ställ formarna kallt en stund. Rosta hasselnötterna i en torr stekpanna. Låt dem svalna och gnugga dem mellan händerna eller i en kökshandduk så att du får bort skalet. Ta undan 20 nötter och hacka resten fint.
Smält Nutella i vattenbad. Blanda ner de hackade nötterna i Nutellan.
Klicka Nutella i formarna och peta ner en nöt i mitten. Ställ pralinerna att stelna i rumstemperatur i cirka en timme.
Smält resten av chokladen, låt den svalna. Skeda chokladen över pralinerna.
Låt stelna helt innan du försiktigt lossar folieformarna.
Förvara svalt eller i kylskåp.
Tar lite tid att göra men är inte särskilt svårt. Jag lät pralinerna vara kvar i formarna istället för att lossa dem.