Inlägg från: Gladskit |Visa alla inlägg
  • Gladskit

    Latensfasen..Hur lång för dig?

    Ojoj, det du skriver om låter precis som min förlossning. Jag kände av de första riktiga värkarna på onsdagskvällen, på söndagen orkade jag inte mer och måndag morgon är han född så jag hade en lååååång latensfas.
    Det var värst på kvällar och nätter, vissa värkar sov jag mig igenom medan jag kunde ha perioder på flera timmar då de gjorde så ont att jag var tvungen att resa mig från soffa/säng och ställa mig och andas mot väggen och gunga på höfterna. Men vi åkte aldrig in eftersom jag tyckte att jag kunde hantera det själv hemma, däremot hade vi telefonkontakt med förlossningen två gånger.

    Det är i alla fall igång och snart har du din lilla bebis, lycka till!!

  • Gladskit

    Grattis till din lilla tjej!
    Jag är nog inte rätt person att ge råd för jag fick aldrig amningen att fungera så vi lade ner det projektet efter sex veckor.
    Men ja, det kan göra väldigt ont i början och jag minns att bröstvårtorna blev såriga. De tips jag fick var att gå utan bh och "lufta" dem så att de fick torka mellan amningarna, badda med bröstmjölk och sen när det började läka så kunde man använda amningsnapp för att göra amningen lite skonsammare för bröstvårtorna.
    Ge inte upp bara, det är lite tufft i början men det löser sig vartefter för de allra flesta!!

Svar på tråden Latensfasen..Hur lång för dig?